Laserowo zmniejszono prostaty w szpitalu w Łomży
Trzech pacjentów z rozrośniętym gruczołem krokowym prostatą zakwalifikowano do zabiegu w Oddziale Urologicznym Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Zabiegi przeprowadził urolog dr Michał Sut ze Szpitala MSWiA w Gdańsku z urologami z Łomży, na czele których stoi dr Marek Załęski. Pracę bez skalpela umożliwił laser holmowy dużej mocy do zabiegu HoLEP.
Oddział Urologiczny wzbogacił się o nowy sprzęt, w ramach projektu realizowanego od 2020 r. Za pieniądze z budżetu województwa podlaskiego i środki własne Szpitala Wojewódzkiego w Łomży zakupiono tor wizyjny z diatermią, ureteroskopy, endoskopy, litotrypter ultradźwiękowy i laser o dużej mocy do zabiegów HOLEP. Sprzęt kosztował łącznie około 1 miliona 300 tys. zł, w tym fundusze własne szpitala wyniosły 600 tys. zł.
Gruczolak rozdrobniony i usunięty przez cewkę
Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora szpitala wyjaśnia, że laser holmowy - Cyber Ho Family firmy Quanta System - to uniwersalne urządzenie do leczenia schorzeń urologicznych, ale nie tylko. Stosuje się go do zabiegów w w drogach moczowych, m.in., do dezintegracji kamieni , leczenia zmian nowotworowych, rozcinania zwężeń i blizn. Lasera holmowego (o wyjątkowo specyficznych właściwościach światła) używa się od kilku lat w Europie i Polsce do zabiegów typu HoLEP - leczenia endoskopowego łagodnego rozrostu stercza. HoLEP to skrót z pierwszych liter słów angielskiej nazwy: holmium laser enucleation of the prostate, oznaczającej w tłumaczeniu: enukleacja prostaty laserem holmowym.
Dzięki metodzie operowania laserem, a nie skalpelem, chory traci mniej krwi, niż przy tradycyjnych zabiegach operacyjnych. W HoLEP stosuje się endoskopy, przez które wprowadzany jest światłowód i z użyciem lasera - wykonywane „wyłuszczenie” prostaty. Laser służy do efektywnej koagulacji naczyń krwionośnych, dlatego krwawienie jest znikome. Przy operacji otwartej usuwa się taki gruczolak najczęściej przez rozcięta przednią ścianę pęcherza. Przy metodzie HoLEP do usunięcia wytoczonego do pęcherza gruczolaka używa się morcelatora, czyli urządzenia, w którego osi pracują ostre noże, które rozdrabniają tkankę gruczolaka i odsysają rozdrobnione fragmenty na zewnątrz. Metoda HoLEP pozwala zmniejszać bardzo duże objętościowo prostaty, również na Oddziale Urologicznym w Łomży.
"Trzeba się starannie i cierpliwie uczyć"
Dyrektor szpitala Jarosław Pokoleńczuk i koordynator urologii dr Marek Załęski podziękowali Markowi Olbrysiowi, wicemarszałkowi województwa podlaskiego. Wicemarszałek odwdzięczył się im podziękowaniem, że szukają możliwości jak najskuteczniejszego pomagania pacjentom. - Nie żal jest przeznaczać pieniędzy na ratowanie życia i zdrowia. Oddział urologii w Łomży znany jest z najwyższej jakości i o jej utrzymanie chcemy nadal dbać - zapewnił Marek Olbryś i zachęcił mężczyzn po 50-tce do profilaktyki prostaty przez coroczne badania.
Dr Michał Sut zabiegi enukleacji prostaty ocenia jako "wysoce efektywne, bardzo bezpieczne i przyspieszające powrót pacjenta do pełnej sprawności. Mniejsze ryzyko nawrotów i konieczności ponownego operowania po jakimś czasie". Operowani pacjenci mieli prostaty wielkości: 35 mm, 65 mm i 80 milimetrów, co zabiegowcom pozwoliło sprawdzać różnice w postępowaniu. Lekarze Oddziału Urologii wykonywali wcześniej standardowe zabiegi, czyli - jak obrazowo ujął dr Załęski - "zeskrobywaliśmy nadmiar prostaty, aby udrożnić cewkę moczową. Były też rzadziej obecnie stosowane, a kiedyś stanowiące standard, zabiegi operacyjne, gdy prostaty były wyjątkowo duże". Szkolenia z pomniejszania prostaty nowoczesną metodą przy użyciu lasera holmowego do HoLEP będą kontynuowane. Doktor Załęski uważa, że innowacji trzeba się starannie i cierpliwie uczyć.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
Nowoczesna aparatura dla oddziału urologicznego