Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego

- Kardynał Wyszyński kierował odważnie, wytrwale i zdecydowanie łodzią Kościoła w Polsce - tak Polaka chwali Włoch, kardynał Marcello Semeraro w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W niedzielę w imieniu papieża Franciszka ogłosił Błogosławionymi: Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matkę Elżbietę Różę Czacką, Założycielkę Zakładu dla Niewidomych w Laskach. Łomżanie czują dumę z Prymasa 1000-lecia, z Rodaka i Krajana, który urodził się w Zuzeli w powiecie ostrowskim. Biskup Janusz Stepnowski zuzelski kościół podniósł do rangi Sanktuarium Stefana Wyszyńskiego. Błogosławiony Stefek podczas I wojny uczył się w szkole średniej w Łomży i modlił w Katedrze o powołanie. W niedzielę o godzinie 12. przy Sadowej 2 zostanie odsłonięta tablica Błogosławionego.

Mszę beatyfikacyjną koncelebrowało z kard. Marcello Semeraro, 73-letnim prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych z Watykanu, wielu księży: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i emerytowany metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, około 80 biskupów i 600 kapłanów. Przybyli na wydarzenie, m.in., marszałkowie Sejmu i Senatu, prezydent, premier, parlamentarzyści.

Kard. Nycz prosił Ojca Świętego o włączenie w poczet błogosławionych: Prymasa Wyszyńskiego i Matki Czackiej i przedstawił ich życiorysy. W kulminacyjnym momencie kard. Marcello Semeraro wypowiedział formułę beatyfikacyjną po łacinie. Odczytał list apostolski papieża Franciszka, który  wpisał Kardynała Wyszyńskiego i Matkę Czacką w poczet błogosławionych. Święto liturgiczne bł. Stefana Wyszyńskiego będzie 28. maja, zaś 19 maja - wspomnienie liturgiczne bł. Matki Czackiej.

Uzdrowione 
Relikwiarz z relikwiami bł. Wyszyńskiego wniosła siostra Nulla Lucyna Garlińska, uzdrowiona za wstawiennictwem bł. Kardynała, a relikwiarz bł. Czackiej wniosła Karolina Gawrych, uzdrowiona za wstawiennictwem bł. Matki. Wysłannik papieża w homilii stwierdził, m.in., że ta świątynia „jest dzisiaj świadkiem kolejnego potwierdzenia: Polska jest Narodem Maryjnym, Polska ofiarowała i ofiaruje Kościołowi na przestrzeni różnych epok wybitne postacie świętych, bożych mężczyzn oraz kobiet”. Błogosławieni zostawili "wzór służby konkretnemu potrzebującemu człowiekowi, również wówczas, kiedy nikt się nim nie zajmuje i wydaje się, że zwycięża obojętność”. Przyszły Prymas poznał Matkę Czacką w Laskach w 1926 r. Młody ksiądz był zbudowany wiarą oraz wytrwałością kobiety, która, "poruszona Bożą miłością, była całkowicie oddana Panu Bogu i bliźniemu. Zrodziła się cenna współpraca, szczere dzielenie się zamiarami oraz planami", komunia wiary, miłości do Boga i potrzebującego człowieka. To wzory do naśladowania i orędownicy, których można prosić: Błogosławiony Stefanie Wyszyński, Błogosławiona Elżbieto Różo Czacka, módlcie się za nami!  

Modlił się w Katedrze
- W Zuzeli kiełkowało ziarno tego, co nazywamy dziedzictwem kardynała Wyszyńskiego – mówił w styczniu 2020 r. na debacie w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży ks. Jerzy Krysztopa, opiekun muzeum lat dziecięcych przyszłego Prymasa Polski od 1948 do 1981. - Prymas Tysiąclecia był synem ziemi zuzelskiej i ziemi łomżyńskiej. Za życia i po śmierci cieszył się opinią świętości. 

Muzeum mieści się w budynku szkoły (rekonstrukcja), gdzie uczył się w latach 1908-1910 Stefan Wyszyński. Jedna część to odtworzone mieszkanie Państwa Wyszyńskich, a druga to sala lekcyjna z z początków XX w. W przyszłym roku muzeum Wyszyńskiego będzie świętować 40-lecie istnienia. Kardynał Stefan Wyszyński wielokrotnie przybywał w odwiedziny do rodzinnej parafii - prywatnie. Oficjalnie zagościł tylko raz, na zaproszenie bp. Mikołaja Sasinowskiego i proboszcza Jana Dobka.

Na konsekracji bp. Sasinowskiego w Katedrze 5. kwietnia 1970 r. kardynał Wyszyński wspominał: „Zawsze, gdy jestem w Łomży, do radości wspólnych dołączają się osobiste... Właśnie tutaj, w tym kościele, wypraszałem sobie powołanie kapłańskie. Tak było, ale nie tak blisko ołtarza. Jako uczniak gimnazjum łomżyńskiego, przeniesiony w czasie wojny z gimnazjum warszawskiego, do którego nie mogłem dotrzeć, przez dwa lata modliłem się tutaj... Istotnie, modliłem się o powołanie kapłańskie, z którym bardzo się ukrywałem. Nikomu o tym nie mówiłem, aż do ostatniej chwili.”

Relikwia w Łomży
Ojciec Waldemar Grubka głosił Słowo Boże w Kościele Krzyża Św. w niedzielę, a już we wtorek wystawiono tam jedną z pierwszych w Polsce relikwię Błogosławionego. - Jest to fragment alby, w której ksiądz kardynał odprawiał mszę świętą w swojej kaplicy w Domu Prymasowskim przy ulicy Miodowej w Warszawie  - wyjaśnia Ojciec Kapucyn, który był gwardianem w latach 2000 - 2006 w łomżyńskim klasztorze. W przygotowaniu relikwii Błogosławionego Stefana pomógł postulator O. Gabriel Bartoszewski. Po prawej stronie ołtarza głównego w witrynach stoi ok. 40 relikwiarzy, np., relikwie Krzyża Św., św. Faustyny, ks. Jerzego Popiełuszko, św. Jana Pawła II., św. Jan od Krzyża.

- Nie ma relikwii 1. stopnia. Nie otwierano przed beatyfikacją sarkofagu prymasa Wyszyńskiego w kaplicy bazyliki św. Jana w Warszawie - mówi O. Waldemar. Ksiądz proboszcz Andrzej Godlewski raz w życiu osobiście spotkał Prymasa. Gdy zdał do 2. klasy szkoły średniej w Augustowie, spędzał wakacje na oazie w Studzienicznej. Odpoczywał tam też w 1980 r. Kardynał Wyszyński  i przyszły biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski. wówczas kleryk seminarium w Łomży. We wtorek, 14. września, odprawił mszę w Kościele Krzyża Św., gdy wystawiono relikwię Błogosławionego. - Kardynał szedł odwiedzić proboszcza, a po drodze zajrzał do nas, oazowiczów, gdy siedzieliśmy wokół ogniska - wspomina ks. Andrzej. Nie pamięta, o czym mówił wówczas do młodych Prymas, ale ma do dziś wrażenie owego popołudnia, pełnego dobroci, mądrości, zaufania.

Proboszcz parafii Krzyża Św. w Łomży ze wzruszeniem wyjawia, jak jest szczęśliwy, że udało się sprowadzić do Łomży relikwie wielkiego człowieka, żarliwego kapłana i dziejowego męża stanu. 

Sanktuarium w Zuzeli
Biskup Janusz Stepnowski, ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej, ogłosił ustanowienie kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Zuzeli - Sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Stało się to w trakcie  mszy świętej dziękczynnej za wyniesienie na ołtarze Prymasa Tysiąclecia w świątyni z rodzinnej miejscowości Beatyfikowanego, w niedzielę, 12. września 2021.  Podniosłą uroczystość zorganizowali parafianie i ich nowy kustosz - ks. proboszcz Jerzy Krysztopa.

Wdzięczna Łomża 
Do niedawna Sługa Boży, a teraz Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński ma kilka symboli od  wdzięcznych rodaków i krajan w Łomży: pomnik po lewej stronie Katedry, patronat nad: Szpitalem Wojewódzkim przy alei Józefa Piłsudskiego i Szkołami Katolickimi przy Sadowej oraz ulicą przed Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Tablica Prymas wisi na parterze I LO w Łomży. 19. września o godz. 12. - msza św. w Katedrze i odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku przy ul. Sadowej 2.

Mirosław R. Derewońko  

 

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę