Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Co się dzieje z piersiami w ciąży?

Ciąża to czas ogromnych zmian w organizmie kobiety. Zmiany te dotyczą także piersi, które nie tylko zmieniają rozmiar, ale dostarczają przyszłej mamie także innych „atrakcji”. Co dzieje się z piersiami w ciąży? Dlaczego bolą i jak poradzić sobie z dolegliwościami z ich strony? Czy wydzielina z sutka jest normalnym zjawiskiem, czy powodem do niepokoju? Odpowiadamy.

Kiedy zaczynają boleć piersi? 

Piersi zaczynają zazwyczaj boleć już w pierwszych miesiącach ciąży. Ma to związek z ich przyspieszonym wzrostem i powiększaniem się tkanki gruczołowej oraz sutków. Zmiany hormonalne przygotowują ciało kobiety nie tylko na nadchodzący poród, ale także do naturalnego karmienia piersią. Powiększający się w szybkim tempie biust może sprawiać dolegliwości bólowe i powodować uczucie dyskomfortu. Przyszła mama może też obserwować niekorzystne zmiany dotyczące wyglądu skóry na biuście. Pomocne będzie stosowanie żeli i kremów nawilżających, masowanie piersi, noszenie dobrze dobranego biustonosza i ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające mięśnie klatki piersiowej.

Sutki w ciąży 

Sutki w ciąży zmieniają swój wygląd i znacznie się powiększają. Zwłaszcza kobiety, które po raz pierwszy są w ciąży, obserwują duże zmiany w wielkości sutków. To naturalny i bardzo potrzebny dla karmienia dziecka w przyszłości proces. Zbyt małe sutki utrudniałyby noworodkowi ich uchwycenie i ssanie. Sutki w ciąży mogą sprawiać dolegliwości bólowe, być wrażliwe na dotyk nawet ubrania i swędzieć. Objawy te zazwyczaj przechodzą samoistnie. Pomaga delikatne wmasowanie w brodawki kremu z lanoliną. Zapobiegnie to ich pękaniu i nadwrażliwości. Uczucie swędzenia zniweluje krem przeciwko rozstępom przeznaczony dla kobiet w ciąży.

Wielkość piersi a pokarm 

W czasie ciąży zmienia się rozmiar biustu. Między 3. a 4. miesiącem może powiększyć się on nawet o trzy rozmiary! Powiększenie się piersi spowodowane jest wysokim poziomem hormonów ciążowych, a także wzmożonym wzrostem tkanki gruczołowej. Piersi przygotowują się na nowe zadanie, które czeka je po porodzie, a zatem na produkcję mleka i karmienie malucha.

Szybko powiększający się biust ma wpływ nie tylko na wygląd skóry, ale także na kształt piersi. Warto już w czasie ciąży o nie zadbać, tak by po porodzie i okresie karmienia malucha nie straciły swojej jędrności i powróciły do właściwego kształtu. Pomoże w tym właściwie dobrany biustonosz, zabiegi pielęgnacyjne z zastosowaniem kosmetyków przeznaczonych dla kobiet w ciąży i karmiących mam oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie.

Wydzielina z sutka

Wydzielina z sutka, która pojawia się podczas ciąży, to zjawisko naturalne. To tzw. siara, czyli „przymiarka” do produkcji właściwego pokarmu. Przyszła mama nie powinna być tym zaniepokojona – to znak, że będzie w stanie karmić dziecko naturalnie, własnym mlekiem. Należy jedynie pamiętać o zachowaniu właściwej higieny i kiedy pojawi się wydzielina z sutka, nosić wkładki laktacyjne. Zapobiega to namnażaniu się bakterii i stanom zapalnym piersi.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę