Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Muzeum Romana Dmowskiego powstanie w Drozdowie

Zrekonstruowany Gabinet Romana Dmowskiego w miejscu, gdy mieszkał podczas pobytu w Drozdowie, będzie jedną z atrakcji Muzeum Romana Dmowskiego i Rodziny Lutosławskich. Powiat Łomżyński otrzymał 4 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na to zadanie.

Aby Roman Dmowski mógł „zamieszkać” ponownie w swoim pokoju, muszą wynieść się z niego ssaki. W ramach projektu pobudowany zostanie zatem nowy pawilon, obok Ośrodka Edukacji Ekologicznej, do którego przeniesiona będzie wystawa przyrodnicza z Dworku. 

- Będzie duży remont i modyfikacja wnętrza – informuje wicestarosta Maria Dziekońska. Pojawi się winda i łazienki w piwnicy. Od nowa zostanie zaprojektowane oświetlenie i inne instalacje. - Wnętrze nie straci swojego charakteru dworku, ale zyska wiele nowoczesnych rozwiązań, także wystawienniczych – zapewnia Dziekońska. 

Od strony parku, gdzie obecnie przestrzeń zajmują okazy ssaków, zrekonstruowany zostanie gabinet Romana Dmowskiego. W tym pokoju bowiem mieszkał podczas pobytu w Drozdowie współtwórca II Rzeczpospolitej. We współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego Muzeum będzie wzbogacało się o pamiątki historyczne. - Już jesteśmy po rozmowach – dodaje wicestarosta. W Dworku planowane jest stworzenie pokoi tematycznych poświęconych Lutosławskim. 

Nowy charakter obiektu wymaga inwestycji. Do tego posłuży otrzymane 4 mln zł w ramach  Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W tym roku zostanie przygotowana dokumentacja i wymagane prawem pozwolenia – informuje Maria Dziekońska. Rok 2022 będzie czasem realizacji. 

- Cieszymy się, że starania i wysiłek znalazły wsparcie u najwyższych władz – mówi Lech Marek Szabłowski, Starosta Łomżyński. – Dziękuję za to premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu wiceministrowi cyfryzacji Adamowi Andruszkiewiczowi i Senatorowi RP Markowi Komorowskiemu. Działamy wielokierunkowo i w tych poczynaniach kultura i dziedzictwo narodowe są dla nas bardzo ważne – zakończył starosta.

- Dwór Lutosławskich w Drozdowie,  dzięki uzyskanym dofinansowaniom, będzie wyjątkowym miejscem na mapie Polski – zauważa wicestarosta łomżyński Maria Dziekońska. – Zyska on wysoką rangę muzealniczą i dzięki temu, wiele osób będzie miało więcej możliwości poznania historii Romana Dmowskiego i Rodziny Lutosławskich i ich wyjątkowej roli w dziejach Polski. 

- Chociaż Roman Dmowski nie urodził się na Ziemi Łomżyńskiej, to jednak poprzez swoje poglądy i działalność wywarł na nią trwały wpływ - podkreśla profesor Krzysztof Sychowicz. - Odwiedzając swych przyjaciół w Drozdowie i dużo wcześniej utrzymując z nimi kontakty przyczynił się do ożywienia społecznego i politycznego tych terenów. Pośrednio zainicjował rozwój ruchu, który zyskał szerokie poparcie mieszkających tutaj ludzi. Wyparty z pamięci i historii przez komunistów powoli wraca na należne mu miejsce. Z tego też powodu pojawiająca się inicjatywa utworzenia w Drozdowie poświęconego Romanowi Dmowskiemu muzeum zasługuje na poparcie i wsparcie działań wszystkich tych, którzy zaangażowali i zaangażują się w tę inicjatywę. Będzie to też kolejny element zrywający z powszechną do niedawna tendencją eliminowania informacji o nim i ruchu narodowym z podręczników szkolnych oraz ukazywania go jako głównego antysemity II Rzeczypospolitej. Z pewnością działania podjęte przez władze powiatowe, jak i dotacja celowa pozwolą osiągnąć ten cel, przyczyniając się do powstania obok ekspozycji przyrodniczej nowej, poświęconej temu wielkiemu Polakowi wystawy. Pozostaje jeszcze jeden bardzo przyziemny aspekt, a mianowicie ten, że obok zalewu którego nie ma, wysychającej Narwi, nieistniejących prawdziwych galerii handlowych, Muzeum poświęcone Dmowskiemu będzie czymś, co naprawdę przyciągnie do naszego regionu osoby z terenu całego kraju – zauważa Sychowicz.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę