Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 lutego 2021 napisz DONOS@

PEPEES: spór zbiorowy pracowników z pracodawcą

Mimo pięciu miesięcy negocjacji Zarządowi PEPEES i działającym w firmie związkom zawodowym nie udało się wynegocjować nowego zakładowego układu zbiorowego pracy. Z opublikowanego w sobotę przez spółkę komunikatu giełdowego wynika, że związki weszły w spór zbiorowy z firmą. To pierwszy krok na drodze do ewentualnego strajku. Zgodnie z prawem w PEPEES-ie mógłby on się zacząć nie wcześniej niż za dwa tygodnie.

Zakładowy układ zbiorowy pracy to dokument opisujący szczegółowe warunki świadczenia pracy. To w nim gwarantowane są m.in. wypłaty premii jubileuszowych dla pracowników, czy zasady dodatkowego wynagradzania pracowników za pracę w niedziele i święta. Pod koniec maja Zarząd PEPEES-u wypowiedział ten układ tłumacząc to koniecznością ograniczania kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa. Firma miała zaoszczędzić na tym nawet 490. tys. zł w skali roku. Jak twierdził prezes spółki Franciszek Droździel – “oszczędności to konieczność, a dziś przywileje załogi są zbyt duże”.
Tymczasem związkowcy nie godzą się na oszczędności kosztem załogi. Szacują, że propozycje zarządu oznaczałyby niższe pensje nawet o około 200 zł.
Stary zakładowy układ zbiorowy pracy wygasł 31 września 2005 roku, ale pracodawca do tej pory wypłacał pensje według jego zapisów. Prowadzone od czerwca negocjacje nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, choć jeszcze kilka dni temu wydawało się, że lada dzień strony dojdą do porozumienia. Wejście w spór zbiorowy z pracodawcą oznacza zaostrzenie sporu. Brak porozumienia w ciągu najbliższych dwóch tygodni może doprowadzić nawet do strajku w PEPEES-ie.

z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych
Pierwszym etapem rozwiązania sporu zbiorowego są rokowania. Ustawa nakłada na pracodawcę obowiązek niezwłocznego podjęcia rokowań w celu rozwiązania sporu w drodze porozumienia.
Jeżeli rokowania zakończyły się niepowodzeniem, a strona która wszczęła spór podtrzymuje zgłoszone żądania, spór zbiorowy przechodzi do kolejnej fazy – mediacji. Etap ten prowadzony jest z udziałem osoby dającej gwarancję bezstronności – mediatora, którego strony sporu ustalają wspólnie. Nie osiągnięcie porozumienia w postępowaniu mediacyjnym uprawnia organizacje związkowe do podjęcia akcji strajkowej.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę