Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 113

Kompletnie pijany eMPeK

Trzy promile alkoholu w wydychanym powietrzu miał kierowca autobusu MPK linii nr 8. Kompletnie pijanego „woźnicę” zatrzymali policjanci po alarmie podniesionym przez jednego z pasażerów pijanego autobusu. Aby doprowadzić się do takiego stanu kierowca musiał wypić ze 3/4 litra wódki – twierdzą policjanci. Sam kierowca mówi, że wypił dwa piwa, jedno przed pracą, drugie w jej trakcie.

Do zatrzymania pijanego kierowcy MPK doszło w czwartkowy wieczór tydzień temu. „Około godziny 20.45 o podejrzanie zachowującym się kierowcy autobusu MPK poinformował dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Łomży jeden z pasażerów „pechowego kursu” - mówi sierżant Ewelina Poniat z wydziału Ruchu Drogowego KMP w Łomży. Natychmiast na miejsce został wysłany patrol policji, który tuż przy rondzie Solidarności na osiedlu Południe zatrzymał autobus. Za kierownicą siedział 43-letni mieszkaniec Łomży. Faktycznie był kompletnie pijany. „Poddano go badaniu na zawartość alkoholu i okazało się, że w wydychanym powietrzu ma trzy promile alkoholu” - podaje policja. Natychmiast zatrzymano jego prawo jazdy.Jak podaje dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Bogusław Szczech - „kierowca już nie pracuje w tej firmie. Został zwolniony z pracy w piątek – dzień po zajściu”. Dyrektor był zszokowany zatrzymaniem pijanego kierowcy „czerwoniaka”. Tym bardziej, że kierowca ten od 18 lat pracował w MPK i nigdy jak dotąd nie było na niego żadnej skargi. „Jak istnieje firma nie było jeszcze takiego przypadku, aby policja zabierała kierowcę zza kółka” - mówi Szczech. Dodaje także, że „na dyspozytorce jest firmowy alkomat i, gdy jest podejrzenie, że kierowca przychodzący do pracy może być pod wpływem alkoholu jest natychmiast badany”. Jeśli wychodzi wynik pozytywny – a zdarzały się takie przypadki - nie jest wpuszczany do autobusu. Policja podaje, że „być może tylko dzięki czujności pasażera jadącego tym autobusem w minioną środę nie doszło do tragedii w Łomży”. Apeluje też do wszystkich pasażerów „o zwracanie uwagi na podejrzanie zachowujących się kierujących”. Trzy promile alkoholu to bardzo dużo. Pijany kierowca „za jazdę w stanie nietrzeźwości i narażenie pasażerów na niebezpieczeństwo” odpowie przed sądem. Zgodnie z artykułem 178 KK „Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”
Dziś (czwartek 20 października) kierowcy mają zostać przedstawione zarzuty. Także dziś prokuratura ma podać do publicznej wiadomości jego imię i nazwisko. Po raz pierwszy w historii, ze względu na wagę i społeczne znaczenie sprawy, łomżyńska prokuratura zgodziła się, na wniosek dziennikarzy, ujawnić te dane. Niemniej będzie to możliwe dopiero po postawieniu zarzutów.

To było tylko piwko
Niezależne od policyjnego, śledztwo w tej sprawie przeprowadził MPK. - „Rozmawiałem z kierowcami innych autobusów, którzy go widzieli na trzy kwadranse przed zatrzymaniem przez policję i oni twierdzą, że kierowca ten był trzeźwy” - mówi Szczech. - „Być może to jakaś źle pojęta solidarność zawodowa, ale inni kierowcy twierdzą, że jak dla nich to on był trzeźwy. Mówią, że nie widzieli także jak pił on alkohol” - dodaje Szczech. W miniony czwartek kierowca pracował na popołudniową zmianę. O tym, że był dobrze oceniany przez pracodawcę może świadczyć fakt, że jako jeden z pierwszych w mieście „dostał” autobus Volvo. To właśnie nim jeździł tego dnia. Gdy został zatrzymany przez policję właściwie zjeżdżał już do domu. - „To był ostatni jego kurs” - mówi Szczech i dodaje - „Mogę się tylko domyślać kiedy pił alkohol”. Zatrzymany kierowca zaprzecza że jakoby był kompletnie pijany. Dyrektorowi MPK miał się przyznać do wypicia kilku piw. - „Jak mówi jedno piwo wypił przed pracą, a drugie w jej trakcie” - podaje dyrektor MPK. - „Na tej podstawie zwolniłem go dyscyplinarnie, bo jak do tej pory nie dostałem nic na piśmie z policji” - dodaje. Szczech podkreśla, że dla takich ludzi nie ma miejsca w MPK, choć przyznaje, że wie o kilkunastu wyrokach sądu, w których sąd zabierał pijanemu kierowcy prawo jazdy na samochody osobowe, a zostawiał to zawodowe na ciężarówki czy autobusy.

Pijani w autobusach
To nie pierwszy przypadek zatrzymania pijanego kierowcy autobusu w regionie. W pierwszej połowie września szczuczyńscy policjanci zatrzymali kierowcę gimbusa. Miał we krwi 1,34 prom. alkoholu! Zanim go zatrzymano, zdążył rozwieźć uczniów do kilku szkół. Kilka tygodni wcześniej pijany kierowca autobusu jeździł po Grajewie – m.in. przewrócił autobusem budkę telefoniczną.
Mimo zaostrzenia kar dla pijanych kierowców w dalszym ciągu jest ich bardzo dużo – alarmują policjanci. Przez pierwsze trzy kwartały tego roku na terenie województwa podlaskiego zatrzymano już grubo ponad 6 tys. pijanych kierowców. Dla porównania przez cały 2004 rok było ich 8 tys., a w 2003 tylko 7,5 tys. Przez ostatnie trzy lata na drogach województwa podlaskiego zginęło ponad 600 osób. Ptasia grypa na całym świecie w tym czasie zabiła mniej niż 50 ludzi.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę