Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Szpital w Łomży nie ma oddziału dziecięcego

Główne zdjęcie
Dr Kazimierz Bandzul

- Owszem, to prawda, że od chwili ogłoszenia epidemii koronawirusa w połowie marca 2020 r. nie pracuję w oddziale dziecięcym Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, natomiast oddział pediatrii jest nadal zawieszony – mówi dr Kazimierz Bandzul, specjalista pediatra i alergolog, który przez 30 lat był ordynatorem oddziału dziecięcego szpitala. Od 4 miesięcy oddział dziecięcy nie działa. - Pragnę poinformować, że przyczyną zawieszenia działalności oddziału dziecięcego nie są wynagrodzenia. Lekarze pediatrzy nigdy nie upominali się o pieniądze. W 2019 roku w oddziale było hospitalizowanych około 1500 pacjentów w wieku od okresu noworodkowego do 18. roku życia.

Doktor Kazimierz Bandzul jest powszechnie znanym i bardzo cenionym od ponad 40 lat specjalistą pediatrą, zaś od 20 lat - również specjalistą alergologiem. Pan ordynator przeprasza, że na pytania o działalność oddziału dziecięcego i o to, gdzie mają rodzice z Łomży i powiatu łomżyńskiego jechać z chorymi dziećmi, odpowiada wymijająco. - Pytania o szczegóły nie są do mnie, tylko do dyrekcji szpitala – wyjaśnia uprzejmie lekarz, odsyłając do dyrektora Jarosława Pokoleńczuka, kierującego łomżyńskim szpitalem od początku czerwca br. W sekretariacie szpitala dowiedzieliśmy się, że we wtorek, 14. lipca, uczestniczy służbowo w zebraniu, zorganizowanym przez wojewodę podlaskiego.

Cztery miesiące bez oddziału pediatrii
- Byłem na spotkaniu u pana dyrektora Pokoleńczuka, z jego inicjatywy, w drugiej połowie czerwca – uchyla rąbka tajemnicy doktor Kazimierz Bandzul. Tematem rozmowy dyrektora z ordynatorem była „możliwość funkcjonowania oddziału dziecięcego”. Po około miesiącu od jedynego spotkania z potencjalnie nowym przełożonym ordynator pediatrii twierdzi, że nadal nie wie, jakie są pomysły na odwieszenie pracy oddziału dziecięcego i jakie zapadły decyzje w Łomży bądź Białymstoku. Przypomnijmy, że organem prowadzącym łomżyński szpital jest Urząd Marszałkowski, natomiast na początkowe 2 i pół miesiąca pandemii decyzję o przekształceniu szpitala wielospecjalistycznego w szpital zakaźny podjął wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, a dyrektorem był Jacek Roleder. - Wskazałem dyrektorowi Pokoleńczukowi lekarzy, którzy mogliby poprowadzić szpitalną pediatrię w Łomży i są chętni współpracować w odwieszeniu działalności oddziału dziecięcego – dodaje dr Kazimierz Bandzul. W kierowanym przez niego do połowy marca oddziale dziecięcym pracowało 7 lekarzy pediatrów: pięciu na kontrakcie, 1 na etacie szpitalnym oraz 1 rezydent, przebywający na długim zwolnieniu lekarskim. Lekarze kontraktowi nie zarabiali przez 4 miesiące z braku oddziału.

Gdzie w Łomży są specjaliści dziecięcy
W Polsce nie ma obowiązku rejonizacji w przypadku hospitalizacji. Oznacza to, że rodzice mający skierowanie dla dziecka do szpitala mogą wybrać, gdzie ich pociecha będzie leczona. Niestety, w szpitalu w Łomży nie istnieje poradnia dziecięca. Mali łomżyniacy przyjmowani są przez lekarzy rodzinnych i to oni kierują do szpitala albo specjalisty. Poradnie specjalistyczne z kolei prowadzi Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Alfa przy ul. Sybiraków 5 (nr tel. 86 212 54 23). Lekarze specjaliści przyjmują tam na NFZ i prywatnie w poradniach: alergologicznej, endokrynologicznej, kardiologicznej, neurologicznej, onkologiczno-hematologicznej i pulmonologicznej.

Mirosław R. Derewońko   

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę