Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@

03.06.2020 W Afryce

Witamy was Kochani w środę. Zapraszamy w podróż do gorącej i dzikiej Afryki.

 

Afryka, jest to bardzo gorący kontynent, zamieszkany przez wiele plemion.  Ludzie mieszkający w Afryce mają czarny kolor skóry. Wielu mieszkańców Afryki mieszka w domach podobnych do naszych. Jednak ciągle, część Afrykańczyków mieszka w wioskach i to właśnie tam, odkryć można prawdziwą tradycję, kulturę i plemienne zwyczaje.

Afrykańczyk:

Tradycyjny dom Afrykańczyka:

 

 

1. ,,Tratwy” – zabawa ruchowa.

Zapraszam was Kochani w podróż tratwą do Afryki. Na dywanie rozłóżcie koc  i naśladujcie ruchy wiosłowania. Przechylajcie się na boki, raz w lewo, raz w prawo.

2. Zwiedzanie dżungli – zabawa pantomimiczna.

Rodzic czyta tekst, dziecko naśladuje opowieść za pomocą ruchu.

Dotarliśmy do Afryki, wysiadamy z tratw i idziemy na ląd po wodzie (wysokie unoszenie kolan) a potem po gorącym piasku (lekkie podskoki). Rozglądamy się uważnie na boki, szukamy tubylców. Czas ruszać w drogę, przedzieramy się przez dżunglę(ruchy rękoma na boki).Chodźmy bardzo cicho by nikogo nie spłoszyć albo by nas nie usłyszał lew (idziemy na palcach). Ciiiii! (dajemy palec na buzię). Słychać jakiś szelest. Uciekajmy na drzewo (naśladujemy wspinanie się na drzewo). O! Jaka miła małpka – chcesz, to się pobawimy. Pomałpujmy, tak jak ona (dzieci naśladują ruchy małpki) np. drapią się po plecach, skaczą na jednej nodze, itp. Dość zabawy chyba jesteśmy już bezpieczni, możemy schodzić z drzewa (naśladujemy schodzenie z drzewa). Ruszamy dalej w drogę. Przed nami rzeka, musimy ją przeskoczyć (duży skok do przodu), a teraz skaczemy po kamieniach (małe podskoki). Uwaga! Krokodyl (naśladujemy kłapanie paszczy krokodyla), a tam płynie hipopotam (naśladujemy rękoma pływanie w wodzie). Już niedługo dotrzemy do wioski, musimy tylko przejść obok śpiącego węża (dzieci kładą się na podłodze i sycząc poruszają się po niej)Nareszcie jesteśmy w wiosce. Witamy się z tubylcami (dzieci z rodzicami obejmują się) Na powitanie zaśpiewajmy hymn (dzieci powtarzają za rodzicem)
O, ale le
O, beri, tiki, tonga
masa, masa, masa
O, balua, balue.