Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 867

Od poniedziałku szpitalne poradnie, oddziały później

- Poradnie specjalistyczne będą świadczyć usługi od 1 czerwca br. (…) Pierwsze oddziały szpitalne wznowią pracę w drugim tygodniu czerwca. Natomiast przywrócenie pełnego zakresu zakontraktowanych świadczeń medycznych przewidujemy na koniec czerwca – ogłosił Szpitala w Łomży, który od 1 czerwca, po ponad dwóch i pół miesięcy zamknięcia dla pacjentów innych niż z koronawirusem, ponownie ma świadczyć usługi dla mieszkańców Łomży i powiatu łomżyńskiego.

Przed tygodniem, zgodnie z zapowiedziami, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, w obecności ministra edukacji i wiceministra zdrowia, ogłosił na konferencji w Białymstoku, że podjął „decyzję odnośnie tego żeby rozpocząć proces związany z przywracaniem normalnej pracy Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.”  - Ten proces ma się dokonać od 1 czerwca bieżącego roku – mówił wojewoda zaznaczając, że decyzja o ponownym „otwarciu” łomżyńskiego szpitala dla pacjentów innych niż zakażeni koronawirusem nie dotyczy oddziałów: nefrologicznego ze stacją dializ, noworodków i wcześniaków, ginekologiczno-położniczego, neurologicznego, płucnego, okulistycznego i zakaźnego. - W zależności od możliwości organizacyjnych mogą to być wydzielone stanowiska w gotowości, mogą być to jakieś większe jednostki organizacyjne – mówił wojewoda.
Tę część decyzję wojewody w szpitalu zinterpretowano w ten sposób, że wszystkie wymienione oddziały „pozostają dedykowane leczeniu pacjentów z podejrzeniem bądź zakażeniem SARS-COV-2” i nie będzie na nich możliwość przyjmowania innych pacjentów. 
Jak podaje Jolanta Gryc ze szpitala w Łomży, w związku z nową decyzją wojewody „dyrekcja Szpitala uruchomiła procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom i pracownikom podczas przywracania szpitala do normalnej pracy.”

Najpierw przychodnie
- Po spełnieniu wytycznych określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 maja 2020 r., pierwsze oddziały szpitalne wznowią pracę w drugim tygodniu czerwca. Natomiast przywrócenie pełnego zakresu zakontraktowanych świadczeń medycznych przewidujemy na koniec czerwca. Do tego czasu personel Szpitala Wojewódzkiego w Łomży odbędzie wymaganą ww. rozporządzeniem kwarantannę i badania w kierunku wykluczenia COVID-19, a pomieszczenia szpitalne zostaną poddane dekontaminacji – wyjaśnia Jolanta Gryc.
Od najbliższego poniedziałku, 1 czerwca, w szpitalu w Łomży usługi mają świadczyć poradnie specjalistyczne. 
- Pacjenci leczeni przewlekle zgodnie z listą oczekujących zostaną poinformowani telefonicznie przez personel szpitala o dokładnych terminach swoich wizyt u lekarzy specjalistów. Pozostali pacjenci na wizytę muszą zarejestrować się telefonicznie – podaje Jolanta Gryc zaznaczając, że stan zagrożenia epidemicznego nie został odwołany i ze względów bezpieczeństwa musimy zachować środki ostrożności dotyczące przyjmowania pacjentów i poruszania się na terenie szpitala. - Dlatego też wszystkie wizyty w poradniach możliwe będą tylko po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu - podkreśla.

Władze Łomży domagają się pełnego odmrożenia szpitala
- Wiadomość, że od dnia 1 czerwca placówka ma podjąć świadczenia medyczne w zakresach zakontraktowanych przez NFZ dla pacjentów innych niż z podejrzeniem lub zakażeniem COVID przyjęliśmy z umiarkowanym optymizmem. Uważamy jednak, że planowane przywrócenie kilku oddziałów szpitalnych nie przyniesie odpowiedniego zabezpieczenia medycznego mieszkańcom Łomży i będziemy ubiegać się o pełne przywrócenie funkcjonowania szpitala - czytamy w przyjętym w środę Stanowisku Rady Miejskiej w sprawie przywrócenia pierwotnej funkcji Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Radni skierowali je do Wojewody Podlaskiego, Ministra Zdrowia, Marszałka Województwa Podlaskiego, Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Chcą także, aby prezydenta miasta powołał zespół monitorujący sytuację w szpitalu, do którego „mogliby wejść” przedstawiciele tych instytucji.
- Uważamy, że zasadne jest abyśmy na bieżąco pilotowali sytuację szpitala – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski, przedstawiając projekt stanowiska, pod którym podpisał się on wraz z grupą 10 radnych z jego koalicji. 
Zasadności domagania się przywrócenia wszystkich oddziałów szpitala w Łomży nikt nie podważał. Po niewielkiej korekcie przedłożonego Stanowiska radni przyjęli je jednomyślnie. 

Ozdrowiała ostatnia zakażona mieszkanka Łomży
Tymczasem służby sanitarne uzyskały w środę potwierdzenie ozdrowienia ostatniego z 21 zakażonych koronawirusem mieszkańców miasta. To 59-letnia kobieta. W Łomży i na terenie 9 gmin tworzących powiat łomżyński, od pierwszego zakażenia koronawirusem z 21 marca, dotychczas potwierdzono 40 takich przypadków. Na szczęście większość zakażenie przechodziło łagodnie, bez konieczności leczenia w szpitalu. Co ważne, nikt z mieszkańców Łomży i regionu nie zmarł z powodu zakażenia. 
Kobieta, której ozdrowienie ogłoszono w środę zakażona koronawirusem została pod koniec kwietnia. Łomżyńskie służby sanitarne za zakażonych nadal uznają 2 osoby z powiatu łomżyńskiego. Ich stan zdrowia jest dobry. Oczekuje się, że w najbliższych dniach także one mogą uzyskać potwierdzenie zwalczenia wirusa.

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę