Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 28 lutego 2024 napisz DONOS@

Coś drgnęło ze szpitalem? Ważni politycy w akcji...

Główne zdjęcie
Szpital Wojewódzki w Łomży przekształcony dwa miesiące temu w jednoimienny szpital zakaźny tylko dla pacjentów zakażonych koronawirusem

Dwa miesiące temu, 13 marca 2020 roku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał decyzję nr NK-I.0522.32.2020.JP. To na jej mocy Wojewódzki Szpital im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, a nie jak dzień wcześniej ogłosiło Ministerstwo Zdrowia Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny tylko dla zakażonych koronawirusem. Efektem była niemal natychmiastowa ewakuacja wszystkich pacjentów szpitala, zamknięcie szpitalnych oddziałów i poradni przed tymi, którzy nie zostali zakażeni. W ciągu dwóch miesięcy „szalenia” pandemii w Łomży zakażonych zostało 21 mieszkańców, a w 9 okolicznych gminach powiatu łomżyńskiego kolejnych 19 osób.

Fragment wystąpienia posła Lecha Kołakowskiego do Ministerstwa Zdrowia
Fragment wystąpienia posła Lecha Kołakowskiego do Ministerstwa Zdrowia
Wystąpienie Zarządu Województwa Podlaskiego do Wojewody Podlaskiego
Wystąpienie Zarządu Województwa Podlaskiego do Wojewody Podlaskiego

W całym województwie podlaskim potwierdzono 385 przypadków zakażenia koronawirusem, z tego w marcu 47, w kwietniu 328, a w maju 10 (do 13 maja). Zdecydowana większość osób zakażonych zwalczyła już wirusa, a przez dwa miesiące po zakażeniu zmarło w województwie 7 osób – starszych i schorowanych.

Dziś do redakcji dotarły dwa pisma... Poseł Lech Kołakowski skierował do Ministerstwa Zdrowia wniosek o likwidację jednoimiennego szpitala w Łomży.
- Dotychczasowe doświadczenie wykazało, iż dla zabezpieczenia potrzeb chorych na koronawirusa w województwie podlaskim wystarczyłby sam Szpital MSWiA w Białymstoku, który podobnie jak Szpital Wojewódzki w Łomży, został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny. Jest on jednym z kilku szpitali działających w Białymstoku, a jego przekształcenie w szpital jednoimienny nie miało aż tak negatywnego wpływu na zdrowie mieszkańców - napisał poseł Kołakowski.

Poseł Kołakowski: wnoszę o likwidację jednoimiennego szpitala w Łomży

Niedługo po tym otrzymaliśmy wystąpienie Zarządu Województwa Podlaskiego do Wojewody Podlaskiego z wnioskiem o rozpatrzenie możliwości cofnięcia decyzji o ustanowieniu Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży jednoimiennym szpitalem zakaźnym. 

- Od 14 marca 2020 r. w jednostce obserwowana jest stała i niska liczba hospitalizowanych pacjentów (na dzień 10.05.2020 r - 22 pacjentów hospitalizowanych w tym 13 z potwierdzonym zakażeniem), co powoduje w dłuższej perspektywie czasowej, nieadekwatną rezerwację 476 łóżek pozostających w zasobach jednostki. Tak długi okres ograniczenia dostępności szpitala sprawia, że pojawia się zagrożenie zdrowia dla pacjentów z subregionu łomżyńskiego, przy zbyt dużym obciążeniu dla okolicznych szpitali powiatowych – czytam w wystąpieniu podpisanym przez wszystkich członków zarządu województwa. 

Zarówno oni, jak i poseł Lech Kołakowski, czy wojewoda podlaski są działaczami „Zjednoczonej Prawicy” czyli rządzącego PiS-u i dwóch mniejszych partii czyli partyjek. To pierwsza taka zmasowana ich akcja polityczna w sprawie „oddania” łomżyńskiego szpitala. 

Ważne: w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w Polsce są już pierwsze decyzje o zamykaniu szpitali jednoimiennych. Zaznaczył, że dotyczy to regionów, gdzie są dwa takie szpitale, lub takich, które nie są obłożone w większej ilości. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę