28.04.2020 Polskie Symbole Narodowe
Dzień dobry Kochani we wtorek. Dziś przypomnimy sobie Polskie Symbole Narodowe.
1. Hymn Polski
Jednym z symboli Polski jest hymn narodowy.
Posłuchajcie hymnu narodowego zachowując odpowiednia postawę – stańcie prosto, nogi złączone obok siebie, ręce wzdłuż ciała. Spróbujcie zaśpiewać jedną zwrotkę oraz refren hymnu.
https://www.youtube.com/watch?v=AJsWz9SlpfA
2. Godło Polski
Drugim symbolem Polski jest godło – biały orzeł ze złotą koroną, na czerwonym tle.
- Posłuchajcie wierszyka pt. ,,Znak” M. Łaszczuk, uczyliśmy się go na uroczystość Święta Niepodległości, jeśli pamiętacie to wyrecytujcie go na pamięć.
„ Znak”
Czy ty wiesz, jaki to znak,
w czerwonym polu biały ptak?
- Wiem -odpowiedział Jędrek mały,
to jest znak Polski: Orzeł Biały.
- ,,Orzeł” – zabawa ruchowa
Jesteś orłem. Poruszaj się po pokoju naśladując tego pięknego ptaka. Poproście rodzica, aby klaskał w ręce, a wy naśladujecie lot orła zgodnie z wyklaskiwanym rytmem: szybko lub wolno. Kiedy rodzic klaszcze wolno, orzeł lata nisko (pochyl się), kiedy klaszcze szybko, orzeł lata wysoko (biegaj na palcach).
- Pomaluj Godło Polski zgodnie z podanym kodem: koło na kolor żółty, trójkąt na kolor czerwony, prostokąt na kolor czarny. (załącznik nr 1)
3. Flaga Polski
Trzecim symbolem Polski jest flaga.
- Posłuchajcie wiersza Czesława Janczarskiego pt. „Barwy ojczyste”
,,Barwy ojczyste”
Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień - to miłość,
biel - serce czyste...
Piękne są nasze
barwy ojczyste.
Jakie barwy znajdują się na Fladze Polski? – biały i czerwony
Gdzie znajduje się biały kolor, a gdzie czerwony? - Zapamiętajcie, że biały kolor jest na górze flagi, a czerwony na dole.
- ,,Flaga Polski” – praca plastyczna
Proponujemy trzy warianty wykonania Flagi Polski. Jeśli macie ochotę możecie wykonać wszystkie trzy prace plastyczne lub wybrać jedną, która się wam najbardziej podoba.
1). Załącznik nr 2 – szablon Flagi Polski do ozdobienia.
Ozdóbcie flagę Polski w dowolny sposób: kredkami, farbami, plasteliną, wydzieranką z kolorowego papieru (rwiemy kolorowy papier na małe kawałki i przyklejamy na flagę, dzięki temu ćwiczeniu rozwijamy sprawność manualną dłoni oraz palców).
2). Flaga – praca przestrzenna.
Możecie również wykonać Flagę Polski jako chorągiewkę do trzymania w dłoni podczas Święta Flagi, posłuży również jako ozdoba mieszkania.
Wystarczy, że przygotujecie do pracy:
kartkę w kolorze białym,
kartkę w kolorze czerwonym,
patyczek do szaszłyków.
Wykonanie:
Kartkę czerwoną przecinamy na pół i przyklejamy do kartki białej. Pamiętajmy aby górny pasek był biały, a dolny czerwony. Do jednego boku przyklejamy patyczek od szaszłyka i lekko zwijamy, podklejając klejem. Flaga gotowa.
3). Ciekawym rozwiązaniem wykonania pracy plastycznej ,,Flaga” jest wykonanie jej w koszulce foliowej. Jest to nie tylko wspaniała zabawa dla dziecka, ale również ćwiczenie sprawności manualnej rąk i palców dzieci, potrzebnej do nauki pisania.
https://ekodziecko.com/polska-flaga-dla-dzieci
Mamy nadzieję, że wybierzecie dogodną dla was formę wykonania Flagi Polski i będzie to dla was wspaniała zabawa. Oczywiście jak zwykle czekamy na wasze fotki.
Nie zapomnijcie wywiesić Flagi Polski 2 maja na swoim balkonie, podczas Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej!!
Pozdrawiamy serdecznie i życzymy miłego dnia.
Pani Iza i Pani Basia