Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 26 lutego 2024 napisz DONOS@

22.04.2020 Dzień Ziemi

Witajcie Kochani w tę słoneczną środę. Dziś obchodzimy święto naszej planety - Dzień Ziemi.

Dzień Ziemi (ang. Earth Day), znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie  postaw proekologicznych w społeczeństwie.

Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach  rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia.

Dowiemy się dziś co to jest ekologia, oraz w jaki sposób możemy dbać o naszą planetę Ziemia, poznamy proekologiczne zasady.

 

1. ,,W kontakcie z naturą” – film edukacyjny.

Poznajcie Krzysia Ekologa, który opowie wam co to jest ekologia, w jaki sposób możemy oszczędzać energię oraz dbać o środowisko.

https://www.youtube.com/watch?v=zleExE18fqQ

 

Jak możemy oszczędzać energię i szanować środowisko na co dzień?

- oszczędzanie wody

- oszczędzanie prądu

- segregowanie śmieci

- używanie toreb ekologicznych, wielokrotnego użycia

- nie zaśmiecanie lasu.

Na koniec odpowiedzcie na kilka pytań zadanych przez Krzysia Ekologa. Dobra odpowiedź to zielona uśmiechnięta buzia, zła odpowiedź to czerwona smutna mina.

 

2. ,,Ekologiczny instrument muzyczny” – praca plastyczno – techniczna.

Dbając o ekologię, możemy wykazać się kreatywnością i nie wydając żadnych środków finansowych stworzyć wspaniałe, kreatywne rzeczy. Wystarczy rozejrzeć się po domu, zwrócić uwagę na rzeczy, które wyrzucamy do śmieci, czy nie dało by rady dać im drugiego życia. Dziś waszym zadaniem jest rozejrzeć się dookoła i pomyśleć w jaki sposób możecie stworzyć wspaniałe instrumenty muzyczne.

Wykonajcie kilka instrumentów muzycznych i zaproście całą rodzinę na koncert w waszym wspólnym  wykonaniu.

Proponujemy 3 instrumenty muzyczne:

1. Marakasy - grzechotka

Do wykonania instrumentu potrzebujemy:

 – 2 plastikowe (lub metalowe) łyżki

– plastikowe jajko (np. z jajka niespodzianki)

– taśma klejąca lub izolacyjna

– garść kaszy (np. jaglanej, gryczanej, może być też soczewica, fasola, guziki, koraliki itp.)

Wykonanie:

Do jajeczka wsypujemy kaszę. Jajko umieszczamy w zagłębieniu łyżek i sklejamy taśmą. Marakasy gotowe. Można także udekorować marakasy naklejkami, mazakami lub farbą. Zachęcam wykonać dwa takie marakasy, aby móc grać dwiema rękoma.

Można również wykonać marakasy w bardzo prosty sposób. Do jakiegokolwiek pojemnika, który można zamknąć, wsypujemy cokolwiek sypkiego i gotowe:)

 

2. Bębenek

Do wykonania instrumentu potrzebujemy:

– puste opakowanie po kawie zbożowej lub inne w kształcie tulei (rolka po papierze toaletowym, kubek po dużym jogurcie, puszka po mleku modyfikowanym itp.)
– balonik
– taśmę do przytrzymania balona (np.  izolacyjna)

-  gumkę recepturkę
– coś do ozdoby (np. farby, naklejki)

Wykonanie:

Przycinamy balon. Naciągamy go na pudełko (tak powstaje membrana). Dla pewności balonik oklejamy mocno taśmą izolacyjną lub naciągniętą gumką recepturką. Dowolnie ozdabiamy i gotowe!

Wysokość dźwięku naszego bębenka będzie zależeć od naciągnięcia membrany (balonika). Sprawdźcie też jakie jest jego brzmienie gdy podczas uderzania bębenek leży na stole, a jakie gdy trzymacie go w ręce. Do gry dobrze posłuży ołówek z gumką.

 

3. Gitara

Do wykonania instrumentu potrzebujemy:

- opakowanie po wyciąganych chusteczkach higienicznych

- kolorowy samoprzylepny papier lub kolorowy papier i klej

- nożyczki

- kilka gumek recepturek

- kawałek grubego kartonu (lub ostatnia twarda kartka bloku)

- czarny marker

- taśma samoklejąca

Wykonanie:

Z kolorowego papieru wycinamy dowolne kształty i oklejamy pudło gitary. Zakładamy gumki recepturki, tak by były dość mocno naprężone. Z grubego kartonu wycinamy gryf do gitary. Markerem rysujemy struny wraz z ich mocowaniem oraz progi. Przy pomocy taśmy klejącej mocujemy gryf gitary. Warto jednym fragmentem taśmy samoprzylepnej przykleić wszystkie gumki recepturki- nie będą się wtedy tak łatwo przemieszczały a przy przypadkowym pęknięciu gumka nie wystrzeli. Gitara gotowa!

 

Inne pomysły na instrumenty muzyczne możecie znaleźć na tej stronie:

https://www.powerofmelody.com/blog/12-instrumentow-muzycznych-do-zrobienia-samemu-za-grosze/

 

 

3. ,,Ziemia – wyspa zielona” – improwizacja na instrumentach muzycznych w rytm muzyki.

A teraz czas na koncert rodzinny. Zagrajmy koncert dla naszej planety, ponieważ dziś jest jej święto - ,,Dzień Ziemi”. Bierzemy instrumenty w dłonie i gramy w rytm muzyki przy piosence ,,Ziemia – wyspa zielona”.

https://www.youtube.com/watch?v=uJBvuP8jEzs

 

Czekamy na fotorelacje z waszego koncertu. Pozdrawiamy

Pani Iza i Pani Basia

P.s. Zapoznajcie się dokładnie z Eko-zasadami, co możecie zrobić dla naszej planety i pamiętajcie, aby przestrzegać tych zasad.

Foto:
Foto: Marakasy
Foto: Marakasy - grzechotki
Foto: Bębenek
Foto: Bębenek
Foto: Gitara - Z kolorowego papieru wycinamy dowolne kształty i oklejamy pudło gitary. Zakładamy gumki recepturki, tak by były dość mocno naprężone.
Foto: Z grubego kartonu wycinamy gryf do gitary. Markerem rysujemy struny wraz z ich mocowaniem oraz progi. Przy pomocy taśmy klejącej mocujemy gryf gitary.
Foto: Gitara ekologiczna
Foto: Eko-zadania
Foto:
Agata Komorowska
śr, 22 kwietnia 2020 07:13
Data ostatniej edycji: śr, 22 kwietnia 2020 07:52:02

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę