Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 26 lutego 2024 napisz DONOS@

10.04.2020 Śmigus – Dyngus

Dzień dobry Kochani w ostatni przedświąteczny dzień. Zapraszamy do zapoznania się z tradycją związaną z Poniedziałkiem Wielkanocnym.

Jak tam Kochani wasze przygotowania do świąt? Na chwilę oderwijcie się od sprzątania mieszkań,  pieczenia ciast, mazurków i pobawcie się z dzieckiem w zabawy zaproponowane na dzisiejszy piątkowy dzień.

 

1. Poranna Wielkanocna rozgrzewka

Zapraszamy do zabawy ruchowej z kołem fortuny. Zakręć kołem i wykonaj zadanie ruchowe, które wylosujesz. Zachęćcie do zabawy całą rodzinę.

https://wordwall.net/embed/0eaf763bf79c4b279684c75556e0ef05?themeId=52&templateId=8

 

2. Posłuchajcie wierszyka M. Terlikowskiej pt. ,,Śmigus – dyngus”

 

M. Terlikowska

„Śmigus–dyngus”

Wie o tym Tomek i Ewa,
Że w śmigus się wszystkich oblewa.
Ale czy trzeba Pawełka
Oblewać z pełnego kubełka?
Wystarczy małym kubeczkiem
Dla żartu.
Dla śmiechu.
Troszeczkę.
Bo może wiatr chmurę przywieje
I wszystkich was deszczem
Poleje?

 

Porozmawiajcie z rodzicami na temat  tradycji ,,Śmigus – Dyngus”.

Śmigus Dyngus, inaczej Poniedziałek Lany (drugi dzień świąt Wielkanocnych) związany jest z tradycją oblewania wodą.  Polewanie wodą w wielkanocny poniedziałek ma długą tradycję. Mimo, że we współczesnych czasach stanowi już tylko element zabawy, w polskiej tradycji obecny jest ponad 600 lat. Śmigus-dyngus symbolizuje pozimowe oczyszczenie, radość z przebudzenia się wiosny i oznaki kwitnącej przyrody. Także według tradycji każda panna, która została oblana wodą miała mieć przez cały rok powodzenie wśród chłopców oraz piękną urodę.

Odpowiedzcie na pytania:

- Na czym polega ,,śmigus – dyngus?”

- W jaki sposób należy oblewać się wodą według wierszyka?

- Jakim sprzętem możemy się oblewać?

 

https://www.youtube.com/watch?v=kRWYnZ8dGzA

 

3.,,Śmigus – Dyngus w naszym domu” – zabawa w berka.

 

- Przygotujcie jeden pistolet na wodę lub inny sprzęt do którego można wlać wody.

- Ustalcie zasady zabawy, co można, a czego nie można robić – spiszcie te zasady na kartkę, aby  każdy wiedział w jaki sposób może zachowywać się podczas zabawy ,,śmigus – dyngus” w waszym domu

- Jedna osoba otrzymuje pistolet z wodą i jej zadaniem jest oblać każdego domownika, który uczestniczy w zabawie. Każdą osobę możemy oblać tylko raz. Ostatnia oblana osoba otrzymuje pistolet z wodą i zabawa rozpoczyna się od początku.

Kochani  pamiętajcie jednak zasadę, o której była mowa w wierszyku ,,wystarczy troszeczkę, dla żartu, dla śmiechu”. Miłej zabawy

 

Życzenia Wielkanocne:

 

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy Wam Kochane Dzieci oraz Waszym Rodzicom dużo zdrowia, pomyślności. Niech Wielkanoc napełni wasze serca radością, miłością i spokojem. Radosnego, wiosennego nastroju podczas dzielenia się posiłkiem przy wspólnym stole, w gronie najbliżej rodziny.  Smacznego święconego jajka oraz mokrego Śmigusa dyngusa.
Wesołego Alleluja!

Życzą Wasze Panie z grupy – Pani Basia, Pani Iza, Pani Basia i Pani Kasia

Pozdrawiamy ciepło

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Agata Komorowska
pt, 10 kwietnia 2020 07:39
Data ostatniej edycji: pt, 10 kwietnia 2020 08:36:10

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę