30.03.2020 Zielony ogródek na parapecie
Dzień dobry Kochani, witamy w poniedziałek! Mamy nadzieję, że wypoczęliście przez weekend i z jeszcze większym zaangażowaniem włączycie się we wspólne zabawy proponowane przez nas w tym tygodniu.
Dziś proponujemy ożywienie troszkę naszych domowych parapetów i wprowadzenie wiosny do naszych domów poprzez założenie mini ogródka na oknie. Będzie to zarazem wesoła zabawa, jak i przyrodniczy eksperyment. Dzieci codziennie będą miały okazję obserwować swoją roślinkę jak się zmienia, jak wzrasta, jak budzi się do życia. Wielką frajdą dla dzieci jest zasadzenie roślinek oraz codzienne dbanie o nie.
1. Zakładamy hodowlę fasoli.
Potrzebne będzie:
- słoik lub butelka przecięta na pół
- 3 ziarenka fasoli
- gaza
- gumka recepturka
- woda
Co zrobić?
Gazę naciągnąć na słoik i przymocować za pomocą gumki recepturki. Palcem wcisnąć gazę do środka słoika, tak, aby powstał dołek, w którym należy umieścić nasiona. Nadmiar gazy obciąć. Do słoika wlać wodę tak, aby nasiona były stale wilgotne. Należy codziennie uzupełniać wodę w słoiku, aby zapewnić nasionom ciągły dostęp wilgoci. Gdy pojawią się korzenie nie będzie konieczne tak częste uzupełnianie wody.
Filmik ,,Hodowla fasoli”
https://www.youtube.com/watch?v=yztFDxDw2rQ
2. Zakładamy hodowlę rzeżuchy.
Potrzebne będzie:
- nasionka rzeżuchy
- wata (mogą być też waciki higieniczne) lub ziemia
- pojemnik lub doniczka lub opakowanie po jogurcie
- woda
Co zrobić?
Do pojemniczka wkładamy watę (lub ziemię), zwilżamy watę wodą (można pod kranem lub zraszaczem). Na mokrą watę wsypujemy rzeżuchę, rozkładamy po całości pojemnika. Podlewamy wodą. Za dwa dni rzeżucha wykiełkuje. Rzeżucha jest roślinką, którą można poznawać wielozmysłowo: poprzez wzrok – obserwację, węch, dotyk oraz smak.
Filmik instruktażowy ,,Jak hodować rzeżuchę?”
https://www.youtube.com/watch?v=MfCoSQRMgfk
3. Zakładamy hodowlę szczypiorku.
Potrzebne będzie:
- cebula
- doniczka lub głęboki pojemnik
- ziemia lub wata
- woda
Co zrobić?
*Do pojemnika lub doniczki wsypujemy ziemię, sadzimy cebulki, podlewamy wodą.
*Do pojemnika wkładamy watę lub waciki, nasączamy wodą np. zraszaczem, kładziemy na to cebulę (kilka główek cebuli, aby otrzymać więcej szczypiorku, gdy urośnie). Codziennie podlewamy, aby wata była wilgotna, ale pamiętajmy aby nie wlać za dużo wody.
* Do naczynia (np. słoika) wkładamy cebulę, nalewamy wodę do takiego poziomu, aby korzenie cebuli były w niej zanurzone i ustawiamy naczynie na kuchennym parapecie. Pamiętajmy o systematycznym uzupełnianiu wody w naczyniu (zawsze tak, aby korzenie były zanurzone).
Już po kilku dniach z cebuli zacznie wyrastać szczypior, gotowy do ścinania.
Filmik instruktażowy:
https://www.youtube.com/watch?v=2dj5BCY1OAc
Pamiętajcie! Aby roślinki mogły budzić się do życia i wzrastać potrzebują wody, słońca i ciepłego miejsca. Dbajcie o swoje roślinki, a nie długo one odwdzięczą się dla Was i będziecie mogli spróbować je i skosztować na kanapkach przyrządzonych przez rodziców. Mogą też być świetną dekoracją stołu wielkanocnego. Powodzenia!