Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 maja 2024 napisz DONOS@

Przesuwają bunkier z Via Baltica

Waży około 200 ton i ma się przesunąć o około 30 metrów. Jeden schronów bojowych w okolicach Jakaci Starej jest przesuwany przez budowniczych drogi ekspresowej S61. Bunkier znajdował się na środku przyszłej Via Baltica, dlatego musi się przesunąć. Cała akcja zaplanowana jest na kilka dni.

W okolicy Śniadowa, po zachodniej stronie obecnej drogi wojewódzkiej nr 677 Łomża – Ostrów Mazowiecka, dobrze widoczne są cztery schrony bojowe. To fragment fortyfikacji polowych dawnej linii Mołotowa, czyli umocnień budowanych przez Rosjan po napaści na Polskę we wrześniu 1939 roku i zajęciu także Ziemi Łomżyńskiej, wzdłuż wyznaczonej na mocy paktu Ribbentrop - Mołotow ówczesnej granicy z ZSRR z III Rzeszą. Bunkry powstały w latach 1940-1941 i generalnie niebyły wykorzystane militarnie. Atak Niemiec w czerwcu 1941 roku był tak wielkim zaskoczeniem dla Rosjan, że żołnierze sowieccy „w kalesonach uciekali”.  

O tym, że jeden ze schronów linii Mołotowa znajduje się dokładnie w miejscu, gdzie przebiegać ma droga ekspresowa S61 wiadomo było od dawna. Bunkra, ze względu na wartość historyczną, drogowcy nie mogli zburzyć. Już na etapie projektowania drogi ustalono, że w nienaruszonym stanie musi się znaleźć poza pasem drogowym. Dlatego trzeba było opracować sposób jak go przesunąć. Operacja nie jest łatwa. Żelbetonowy bunkier jest ciężki – ważyć może nawet blisko 200 ton. Aby móc go przesunąć drogowcy musieli przygotować specjalne szyny na betonowym fundamencie i wczoraj, przy użyciu koparek i spychaczy rozpoczęto jego powolne stopniowo przesuwanie. Operacja potrwa kilka dni. Bunkier ma zostać przesunięty o około 30 metrów na wschód. Jadący w kierunku Łomży drogą ekspresową Via Balticą kierowcy będą go widzieć po prawej stronie drogi. 

Warto dodać, że jesienią ubiegłego roku przeprowadzono przy współudziale nadzoru saperskiego badania archeologiczne tego schronu bojowego oraz pozostałości okopów w których zarejestrowano duże ilości amunicji.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę