Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

ZRID na pierwszy kawałek obwodnicy Łomży

Główne zdjęcie
Obwodnica Łomży w ciągu S61 Via Baltica

Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski podpisał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dotyczącej budowy drogi ekspresowej S61 od węzła „Łomża Południe” do węzła „Łomża Zachód” wraz z jednojezdniowym łącznikiem drogi krajowej nr 63 o długości ok.9 km od węzła „Łomża Południe” do drogi w kierunku Zambrowa. To tzw. „mała obwodnica Łomży”, czyli pierwsza część obwodnicy miasta w ciągu Via Baltica. Decyzja ZRID ma rygor natychmiastowej wykonalności, a to oznacza, że prace drogowe mogłyby zacząć się niemal natychmiast.

Węzeł Łomża Południe
Węzeł Łomża Południe

Umowa na realizację tego odcinka Via Baltica została podpisana ponad dwa lata temu – w grudniu 2017 roku. Zlecenie otrzymała portugalska firma Mota Engil, której GDDKiA ma – zgodnie z kontraktem – zapłacić 218,1 mln zł. Projekt budowy drogi był gotowy już rok temu, ale tyle czasu trwały procedury wydawania decyzji ZRID w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. Decyzja o zezwoleniu na realizacje inwestycji drogowej zawiera pozwolenie na budowę, ale także podziały i wywłaszczenia gruntów przejmowanych pod drogi. 
- Decyzja ZRID ma nadany rygor natychmiastowej wykonalności – informuje Rafał Malinowski z  białostockiego oddziału GDDKiA. 
Teraz administracja drogowa ma maksymalnie 30 dni na przekazanie wykonawcy placu budowy i wyczekiwana budowa obwodnicy Łomży będzie mogła się zacząć. 

Prace ma prowadzić Mota Engil. Zarówno na drodze ekspresowej S61 jak i na łączniku DK63 zaplanowano do budowy 1 most, 14 wiaduktów i 1 przejście dla zwierząt. Będzie też zbudowany wiadukt kolejowy nad linią relacji Śniadowo – Łomża. Największym z obiektów inżynierskich będzie węzeł drogowy „Łomża Południe”. Powstanie za Konarzycami, w okolicach wsi Boguszyce i zapewni pierwszy zjazd i wjazd na Via Baltica dla mieszkańców Łomży. (zobacz: Obiekty inżynierskie południowej części obwodnicy Łomży)

Rafał Malinowski podaje, że wykonawca z realizacją zadania powinien się wyrobić do końca 2021 roku.   

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę