WOŚP zagra w Łomży ze 126 wolontariuszami
- Miasto Łomża bardzo chętnie wspiera inicjatywy, które mają na celu pomoc innym osobom – mówił Mariusz Chrzanowski, prezydent miasta. - Każdy z nas pośrednio lub bezpośrednio korzystał ze sprzętu zakupionego przez WOŚP – podkreślał dodając, że jego dzieci też były tak badane. - Chęć pomagania innym to najpiękniejsza idea, najpiękniejsza wartość, która nas łączy – dodawał Artur Wierzbowski, wójt Piątnicy podkreślając, że gmina po raz pierwszy bierze udział w WOŚP. Obaj samorządowcy zachęcali do udziału w tegorocznej 28. już edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będzie grała w kilku miejscach Łomży i w Piątnicy. – W ubiegłym roku udało nam się zebrać ponad 100 tysięcy złotych. Oczywiście zawsze liczymy na to, że przy kolejnej edycji będzie lepiej, ale nie nastawiamy się na bicie żadnych rekordów – mówi Monika Orłowska-Laskowska, która z grupą współpracowników-wolontariuszy od sześciu lat organizuje finał WOŚP w Łomży. - Ważna jest każda złotówka i poczucie, że pomagamy. Raz są to dzieci, raz seniorzy, ale istotne jest to, że jako Polacy potrafimy się w tak szczytnym celu zjednoczyć i być ponad podziałami.
Orkiestra Jurka Owsiaka zagra w tym roku pod hasłem „Wiatr w żagle dla dziecięcej medycyny zabiegowej”. W całym kraju zbierane będą pieniądze na operacyjne ratowanie życia i zdrowia dzieci. Po poprzednich edycjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do łomżyńskiego szpitala trafił najnowocześniejszy sprzęt medyczny o wartości 1,5 mln zł. – To bardzo poważny zastrzyk finansowy i dowód na to, że warto zjednoczyć się i pomagać – mówi Monika Orłowska-Laskowska.
W tym roku pieniądze do specjalnych puszek będzie zbierać aż 126 wolontariuszy. Najmłodszy z nich liczy zaledwie 17 miesięcy, najstarszy 63 lata. Imprezy będą odbywać się kilku miejscach w Łomży, ale też w wielu okolicznych miejscowościach, z Piątnicą na czele.
– WOŚP jednoczy – podkreśla szefowa łomżyńskiego sztabu. - Mamy naprawdę duże wsparcie ze strony różnych instytucji i władz, chętnie włączają się też szkoły i uczelnie, bo nie tylko liceum plastyczne, ale też Wyższa Szkoła Agrobiznesu, prace na aukcje przekazali też uczestnicy Akademii Aktywnego Seniora przy parafii Krzyża Świętego.
Łomżyński WOŚP swój finał Orkiestry zacznie już w sobotę. Od południa do wieczora impreza pod nazwą „Odkrywamy horyzonty dla dziecięcej medycyny zabiegowej” odbędzie się w Galeria Veneda. Będzie scena i występy m.in. grupy Zumba i dzieciaków z Elite Zumba Kids, czy Grupy Gwiazdeczki, „Kolędy z czterech stron świata”, ale także inne atrakcje. Będzie kreatywne stoisko dla najmłodszych – malowanie twarzy, nauka języka angielskiego i niemieckiego dla najmłodszych, tworzenie prac plastycznych. Będą stoiska z rękodziełem - maskotki, torby, upominki, usługi upinania włosów, możliwość namalowania i wydrukowania własnego kubka czy punkt bezpłatnego badania wzroku i porad okulistycznych.
Jeszcze więcej atrakcji i możliwości wsparcia WOŚP, w większości na świeżym powietrzu, będzie w niedzielę, gdy Orkiestra będzie miała swój finał całym kraju. Łomżyńskie „centrum” będzie wówczas w Parku Jana Pawła II Papieża Pielgrzyma. Tu na scenie od godziny 12. będę występy i licytacje.
- Zrezygnowaliśmy z występów dużych gwiazd. Są one popularne, ale generują koszty, bo nie występują za darmo i mają też bardzo rozbudowane ridery, gdzie scena MOSiRu byłaby pewnie niewystarczająca - mówi Monika Orłowska-Laskowska. - Dlatego jednoczymy lokalne środowisko muzyczne, artystów grających różne rodzaje muzyki, a do tego chcących nas wesprzeć i występujących faktycznie za darmo. Nasza scena jest zresztą zawsze otwarta dla wszystkich, pojawią się więc na niej również utalentowane dzieci. To będzie duża impreza, a zakończymy ją tradycyjnym światełkiem do nieba o godz. 20.
Wśród licytowanych przedmiotów mają być także te przekazane przez prezydenta Łomży. To dwa kocyki z miejskiego becikowego, koszulka z podpisami Krzysztofa „Diablo” Włodarczyka oraz Fiodora Czerkaszyna oraz dwa podwójne zaproszenia VIP na galę Babilon MMA, która w lutym ma odbyć się w Łomży. Te prezydent Chrzanowski przekazał w imieniu organizatora gali Tomasza Babilońskiego. Zapowiadał, że osoba, która je wylicytuje, będzie mogła wręczyć pas mistrzowski podczas tej gali, która będzie transmitowana przez telewizję Polsat.
W niedzielę Parku Jana Pawła II zaplanowano również II Bieg WOŚP i MOSiR Łomża „Biegamy z sercem”. Pomiędzy 15. a 16. odbędą się dwa biegi: na 300 metrów dla najmłodszych i na 1000 metrów dla osób powyżej 16 roku życia. Opłata startowa – minimum 20 zł – trafiać będzie do puszek WOŚP.
Z takimi samymi puszkami i wielkim serduchem odbędzie się także morsowanie w Narwi przy plaży miejskiej. Impreza zacznie się w samo południe. Będzie można zobaczyć pokaz umiejętności bokserów z BKS Tiger Łomża, i aktywnie rozgrzać się na brzegu. Nim miejscowe morsy wejdą do mającej kilka stopni wody mają ustawić się w wielkie serca Orkiestry, a po zimnej kąpieli będą mogli wskoczyć do ruskiej bani, lub skorzystać z gorących napoi czy kiełbaski z ogniska.
Do podwodnego kwestowania zachęcają nurkowie z klubów: Podwodny Jeleń, Konik Morski i Scubamaniak. Podwodną zbiórkę pieniędzy, pod okiem profesjonalistów, organizują w Parku Wodnym przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w godzinach 15.00-19.30.
Od godz. 14. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1 organizuje warsztaty plastyczne dla dzieci, a starszym zaproponują herbatę, kawę i ciastka. O 16. w Restauracji na Farnej Kapela Miód na Serce i Przyjaciele zapraszają na Dobroczynny Potańc. W programie muzyka na żywo, warsztaty śpiewu kurpiowskiego, nauka tańca i licytacje.
Od 15. zaplanowano Piątnickie granie z WOŚPem w Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy. Będą występy utalentowanych uczniów szkół gminy Piątnica i absolwentki Aleksandry Śledziewskiej, aukcja i sprzedaż prac plastycznych uczniów oraz warsztaty ceramiczne, plastyczne i porady makijażystki.