Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 27 września 2023 napisz DONOS@

Morawiecki na Via Baltica: Drogi są po to, żeby jeździć bezpiecznie

„Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo na drogach, zwiększenie możliwości gospodarczych poszczególnych regionów, jest dla nas jednym z podstawowych priorytetów – mówi premier Mateusz Morawiecki. W piątek przed południem premier wizytował budowę łomżyńskiej części Via Baltica w okolicach wsi Świdry-Dobrzce pomiędzy Stawiskami a Szczuczynem. - Ta wielka inwestycja, ponad 6 miliardów złotych przysłuży się do rozwoju Polki wschodniej – podkreślał premier Morawiecki.

W miejscu gdzie budowę drogi ekspresowej S61 odwiedził premier Morawiecki budowany jest węzeł umożliwiający wjazd i zjazd z Via Baltica. Budowa od początku września na zlecenie GDDKiA prowadzi firma Budimex. 
- Od starożytności mawiamy, że albo znajdziemy drogę, albo ją sami wytyczymy. Tutaj wytyczamy nową drogę S61. To fragment drogi Via Baltica, drogi, która połączy północ Europu z południem -  Finlandię z Czechami i dalej na południe. I to bardzo mnie interesuje, ponieważ zwiększa możliwości rozwoju gospodarczego przyciągania inwestorów, przyciągania przedsiębiorców – mówił premier Morawiecki. - Droga S61 będzie kluczowa zwłaszcza dla województwa Podlaskiego. Od Ostrowi Mazowieckiej (premier pominął Łomżę – dop. red.) Stawiski, tutaj Grabowo, Szczuczyn, Ełk i dalej na północ do Suwałk i granicy z Litwą. To bardzo ważna arteria komunikacyjna, która jestem przekonany zwiększy możliwości gospodarcze całego tego regionu.   
Premier Morawiecki mówił, że nowa droga ekspresowa budowana jest przy wsparciu środkami unijnymi, ale ponad 3 miliardy złotych z budżetu centralnego Polski.  
- Te pieniądze przeznaczamy po to, żeby Podlasie rozwijało się jak najszybciej, jak najlepiej, żeby skomunikowanie było jak najlepsze z całą resztą Polski – mówił premier.

Poprawi bezpieczeństo
- Drogi ekspresowe, drogi szybkiego ruchu są dla nas kluczowe, bo drogi są nie tylko po to, żeby po nich jeździć, drogi są po to, żeby jeździć bezpiecznie – mówił premier Morawiecki zwracając uwagę, że dwujezdniowe drogi ekspresowe przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa drogowe. Premier zapowiedział także zmiany w prawie, które także miałby zwiększać to bezpieczeństwo. - Jeszcze w grudniu, w najbliższym czasie, będzie gotowa ustawa, której założenia już analizowałem. Ona będzie bardzo dokładnie regulowała różne przepisy, procedury, które zwiększą - jestem przekonany o tym - zwiększą bezpieczeństwo na drogach. Nie będzie dochodziło do takich wypadków, albo będzie dochodziło do takich tragicznych wypadków o wiele wiele rzadziej  - dodawał. 

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego na budowie drogi S61 była pierwszym punktem całodniowej wizyty w województwie podlaskim. W okolicach wsi Świdry-Dobrzce premierowi towarzyszyli m.in. minister edukacji Dariusz Piontkowski, posłowie Lecha Kołakowski i Kazimierz Gwiazdowski, wojewoda Bohdan Paszkowski, marszałek województwa Adam Kosicki i wicemarszałek Marek Olbryś.  
- Tak jak niedawno mieliśmy okazje kończyć poszczególne odcinku S8, które umożliwiły swobodny dojazd z Białegostoku do Warszawy, widzimy teraz kolejny postęp na Via Baltica, na S61, i dzięki temu także m.in. Łomża, w pobliżu której jesteśmy, i Suwałki także będzie miały bezpieczne połączenie – mówił Dariusz Piontkowski dodając, że „to pokazuje wyraźnie, że zmieniła się polityka polskiego rządu”. - Takie województwa jak podlaskie były omijane w najważniejszych planach inwestycyjnych polskiego rządu. Od kilku lat mamy wyraźną zmianę nastawienia polityki centralnej. Nasze województwo także jest zauważane i to widać wyraźnie za nami – mówił mając za plecami budowany wiadukt na S61. 

Zgodnie z najnowszymi harmonogramami drogowców ostateni odcinki Via Baltica mają być ukonczone w 2023 roku. 

 

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę