Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 108

25 groszy taniej...

Dziś w życie weszło rozporządzenie ministra finansów o obniżce akcyzy na benzynę o 25 gr na litrze. Czy benzyna na stacjach stanieje? Zdaniem specjalistów paliwa stanieją, ale nie od razu i na pewno nie o 30 groszy jak zapowiadał rząd. Wczoraj zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos obniżyły hurtowe ceny benzyny i oleju napędowego. Niemniej obniżka jakiej można się spodziewać na stacjach wyniesie po kilka, najwyżej kilkanaście groszy na litrze.

Ostatecznie o terminie i wielkości korekty cen zdecydować mają właściciele stacji paliw. Urszula Cieślak z biura Reflex monitorującego rynek paliw twierdzi, że obniżek powinniśmy się spodziewać dopiero w połowie przyszłego tygodnia. Najwięcej potanieje benzyna na najdroższych stacjach. Stacje, które sprzedają po średnich cenach, obniżą początkowo swoje ceny zapewne o około 10 - 12 groszy za litr, uważa Cieślak.
Co ważne, paliwo stanieje na chwilę. Akcyza została obniżona tylko do końca roku. Od 2006 roku akcyza nie tylko ma powrócić do poziomu 1,56 zł od każdego litra benzyny, ale dodatkowo wzrosnąć jeszcze o 9 groszy.
Wysokie ceny benzyny doprowadizły do oblężenia punktów, w których montowane są instalacje, gazowe. Jak podkreślają ich właściciele zainteresowanie zmiana paliwa wzrosło niemal dwukrotnie. Aby przerobić samochód na gaz, w Łomży trzeba poczekać w kolejce – nawet do 3 tygodni. Ale opłaca się to jak nigdy dotąd. Montaż "gazu" kosztuje od około 1500 do nawet ponad 5 tys. zł.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę