Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Obietnice przedwyborcze – Via Baltica przez Łomżę

Większość partii deklaruje wolę obrony najcenniejszych ekologicznie terenów województwa podlaskiego przed Via Balticą wynika z „EkoSprawdzianu” jaki przed wyborami partiom politycznym przeprowadzili ekolodzy. Pytanie o przebieg Via Baltica znalazło się wśród kilku jakie na początku sierpnia Greenpeace zadało 10-ciu najwyżej notowanym w sondażach partiom politycznym startujących w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Za „łomżyńskim wariantem” trasy odpowiedziało się 7 z nich.

Polska od dłuższego czasu planuje wybudowanie drogi ekspresowej (znanej pod nazwą Via Baltica) łączącej Warszawę z granicą polsko-litewską. W ostatnich latach przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury wielokrotnie dawali wyraz swemu poparciu dla takiego wariantu tej drogi, który przecina, bądź przebiega w bezpośredniej bliskości kilku Parków Narodowych i terenów wpisanych na europejską listę obszarów chronionych NATURA 2000.

Pytanie: Jeśli Pańskiej ugrupowanie znajdzie się w parlamencie, czy będzie ono popierać taki przebieg drogi ekspresowej Via Baltica, który będzie omijał najbardziej wartościowe ekologicznie tereny Zielonych Płuc Polski?
Twierdząco na to pytanie odpowiedziały: Prawo i Sprawiedliwość, Liga Polskich Rodzin, Polskie Stronnictwo Ludowe, Samoobrona, Socjaldemokracja Polska, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Zieloni2004.
Partia Demokratyczna przypomina o ekonomicznym aspekcie inwestycji, a Unia Pracy deklaruje że będzie popierać kompromisowe rozwiązanie godzące z jednej strony inicjatywy ekologów, a z drugiej opinie mieszkańców terenów przez które planuje się budowę Via Baltica. Greenpeace przypomina, że nie dziwi iż UP chce popierać „kompromisowe rozwiązania” bo autorem koncepcji przebiegu Via Baltica był minister Marek Pol (UP).

Z liczących się w tych wyborach sił jedynie Platforma Obywatelska nie odpowiedziała na żadne z pytań „EkoSprawdzianu” stwierdzając, że „te sprawy nie były dyskutowane na forum partyjnym”.

Zobacz sam: EkoSprawdzian
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę