Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Zezwolenie na budowę pierwszego z łomżyńskich odcinków Via Baltica

Główne zdjęcie
Via Baltica od węzła „Śniadowo” do węzła „Łomża Południe” (16,95 km)

- W poniedziałek (12.08) o godz.11.00 wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisze ZRID, który obejmie budowę drogi ekspresowej S-61 na odcinku: węzeł „Śniadowo” - węzeł „Łomża Południe” (bez węzła) - poinformowała Anna Dzierszko, rzecznik prasowy wojewody. To pierwszy z sześciu odcinków łomżyńskiej części Via Baltica, który otrzyma decyzję ZRID. Zadanie realizuje firma POLAQUA. Za 17-kilometrów ekspresówki ma otrzymać 380 milionów złotych.

ZRID czyli zezwolenie na realizacje inwestycji drogowej to dokument wydawany na podstawie tzw. specustawy drogowej. Zawiera pozwolenie na budowę drogi i jednocześnie wywłaszczenia działek po których ma ona przebiegać. 

Zadanie „drugie” jest pierwsze
Odcinek drogi ekspresowej S-61 od węzła Śniadowo, który wyznaczono w okolic wsi Tyszki Nadbory, do planowanego za Konarzycami węzła Łomża Południe, to tzw. zadnia drugie z sześciu łomżyńskiej części Via Baltica sięgającej od Ostrwi Mazowieckiej po Szczuczyn. Umowę na zaprojkletowanie i zbudowanie ekspresówki Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku pospisywała z firmą POLAQUA na początku 2018 roku. Zgodnie z pierwotnym planem oczekiwano, że ten odcinek drogi będzie zrealizowany do końca 2020 roku, ale nastąpiło kilkumiesięczne opóźnienie na etapie uzyskiwania decyzji ZRID. Po podpisaniu przez wojewodę tego dokumentu w poniedziałek, i oczekiwanym niezwłocznym przekazaniu placu budowy, drogowcy mają mieć 16 miesięcy na zbudowanie drogi. Do tego terminu nie wlicza się okresów zimowych do trwających od 15 grudnia do 15 lutego. To oznacza, że ten pierwszy odcinek łomżyńskiej Via Baltica powinien zostać oddany do użytku przed wakacjami 2021 roku. 

Na decyzję ZRID oczekują dwa północne odcinki łomżyńskiej Via Baltica od Kisielnicy do Stawisk (zadnaie nr 5) i od Stawisk do Szczuczyna (zadanie nr 6). Umowy na nie były podpisywane jesienią 2017 roku i oczekuje się, że w tych przypadkach decyzje o zezwoleniu na realizacje inwestycji drogowej będą wydane jeszcze w tym miesiącu.  
W PUW prowadzone jest takż epostepowanie w sprawie wydania deyzji ZRID na zadanie nr 3 od węzła Łomża Południe do węzła Łomża Zachód.

W przypadku dwóch pozostałych odcinków: zadania nr 1 - z Ostrowi Mazowieckiej do węzła Śniadowo, oraz  zadania nr 4 od węzła Łomza Zachód do węzła Kolno w Kisielnicy, wnioski o wydanie ZRID nie zostały jeszcze złożone w PUW. Co ważne GDDKiA rozstała się z wykonawcą zadania pierwszego po opracowaniu przez niego dokumentacji projketowej, ale przed formalnym złożeniem wniosku o wydanie decyzji ZRID. Teraz GDDKiA zapowiada, że niebawem ogłosi nowy przetrag na wybór wykonawcy w procedurze projektuj i buduj. 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę