Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 829

Kolosalna scena Dwójki powstaje na Muszli

Takiej gigantycznej sceny i tylu artystów jednego dnia jeszcze Łomża w ponad 1000-letniej historii nie widziała. W poniedziałek rano monterzy zaczęli stawiać na Muszli scenę rekordowych rozmiarów: około 45 metrów szerokości, ok. 20 m głębokości i na 15 i pół metra wysokiej. Do nocy w sobotę muszą skończyć, bo w niedzielę tysiące widzów przyjdą tutaj na megakoncert Wakacyjnej Trasy Dwójki, transmitowany po godzinie 20. w TVP 2 z udziałem, m.in. Krzysztofa Cugowskiego, 69-letniego wokalisty Budki Suflera, świętującego 50-lecie kariery artystycznej, zespołu Modern Talking, Haliny Mlynkovej czy Jacka Stachursky'ego. Śpiewających gwiazd estrady z list przebojów w Łomży będzie dwa razy więcej, ale już wiadomo, że nie wystąpi zapowiadana wcześniej Roksana Węgiel.

Cały teren zielony na skarpie u podnóża Hotelu Gromada odgrodzono stalowymi płotami od strony ulic: Zjazd, Rybaki i Kapucyńskiej. Scenę gigant ustawiono w narożniku bliżej Zjazdu i Rybaków, przez co będą mieć bliższy dojazd busy i auta artystów i organizatorów na zaplecze sceny. Łomża jest piątym miastem na Wakacyjnej Trasie Dwójki, cyklu koncertów w TVP 2, z którymi gościła w Chełmnie, gdzie – jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie – przybyło ok. 12 tysięcy słuchaczy, w Katowicach – 4 tysiące, Stalowej Woli – 30 tysięcy i Toruniu. Na koncerty Dwójkowe w Łomży – porównując z frekwencją niejednego Gościńca Łomżyńskiego – przyjdzie co najmniej 10 tysięcy widzów i nawet rzęsista ulewa nie odstraszy łomżyniaków od oczekiwanego, dyskutowanego, komentowanego tego lata wydarzenia. Nic dziwnego, gdyż obok legendy rocka i poprocka Krzysztofa Cugowskiego oraz popowych idoli młodszego pokolenia: Mlynkovej i Stachursky'ego wystąpią tak niekwestionowane tuzy muzyki discopolowej, jak grupy Boys i Milano. Łomżyńska Muszla nieraz była świadkiem, że zaproszenie spadkobierców transponowanej na klawisze przyśpiewki ludowej i melodii z dorobku folklorystycznego do prostego tekstu o zakochanych przyciąga tłumy, jakich nie ma Filharmonia...

Legendarny głos Cugowskiego zabrzmi blaskiem
Na razie entuzjastyczne tłumy, rozbawione przebojami, widać w wyobraźni niedzielnego wieczoru. Nad porządkiem i bezpieczeństwem w czasie sześciu dni montażowych sceny czuwają ochroniarze firmy Hektor z Krakowa. 39-letni Łukasz Andrasz, koordynator z ponad 20-letnim doświadczeniem  zapowiada, że na koncertową imprezę nie zostaną wpuszczeni widzowie z narzędziami, puszkami, nietrzeźwi czy z alkoholem. Wszystko to w trosce o kulturalną, wesołą i bezpieczną przestrzeń dla pozytywnych emocji, jakie wyzwolą w publiczności i fanach ulubieńcy kilku pokoleń Polaków. W tle sceny zobaczą olbrzymi ekran na obrazy i animacje multimedialne, podobnie jak telebimy dla dalej znajdujących się na Muszli. U zwieńczenia sceny technicy montują kilkanaście kół z ciemnym wnętrzem i grafitową ramą. Stworzą one efektowną, wielobarwna ramę dla występów gwiazd. Do tego - 4 nowoczesne reflektory punktowe na wieży – jeszcze jej przejeżdżający Zjazdem nie widzą, a powstanie – gdzie kilkanaście osób pomoże reżyserowi widowiska z realizacją wizji, oświetlenia i dźwięku, którego „grona” będą montowane w sobotę. Nazwa ta pochodzi od podobieństwa do kiści winogron z kilkunastoma głośnikami w powietrzu na łukowato wygiętych jak banan konstrukcjach. W środę po południu najbardziej rzuca się na rozległych trawnikach Muszki czarny tir Transcolor z warszawskiej firmy Lucjana Siwczyka. Z przepastnego wnętrza monterzy wydobywają raz po raz coraz to nowe elementy. Galimatias rur, prostokątów, śrub i rozmaitych elementów rozumieją tylko technicy, wśród których wyróżnia się spokojem fachowiec z 20-letnim doświadczeniem, technik oświetlenia Jarek Wasążnik. Ultranowoczesną scenę podczas koncertu oświetli 520 reflektorów efektowych, a muzykę z głośników słyszy całe miasto. Wyjaśnia, że pomimo olbrzymiej siły światła scenicznego, na zasilanie kolosa Wakacyjnej Trasy Dwójki starczy zaledwie 250 kilowatów, a to za sprawą technologicznych nowoczesności. 

Ćwierć miliona za promocję
Koncert Wakacyjnej Trasy Dwójki odbędzie się dzięki wsparciu finansowaniu z budżetu Miasta Łomża oraz Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku – informują organizatorzy. 
- Umowa została podpisana między Telewizją Polską S.A. oraz MDK-DŚT w Łomży i opiewa na kwotę 150 tysięcy złotych – informuje Grzegorz Daniluk z łomżyńskiego ratusza zaznaczając, że środki finansowe przeznaczono na promocję miasta. - Przedmiotem umowy jest przeprowadzanie kampanii informacyjno-edukacyjnej polegającej na umieszczeniu wątków o mieście Łomża w audycji pt. „Letnia Trasa Koncertowa Dwójki – Koncert w Łomży” emitowanej w dniu 21 lipca 2019 roku na antenie TVP2 oraz emisji w okresie od 15 do 21 lipca 2019 roku sześciu mini audycji dotyczących koncertu w mieście Łomża na antenie TVP2.
Miejski urzędnik dodaje, że finansowego wsparcia TVP udzielił także Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Na Wakacyjną Trasę Dwójki w Łomży przeznaczył 100 tys. zł. 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę