piątek, 21 lutego 2020 napisz DONOS@

GDDKiA potwierdza opóźnienia na Via Baltica

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad potwierdza nasze wczorajsze informacje odnośnie opóźnień w uzyskiwaniu tzw. ZRID-ów na dwa pierwsze odcinki łomżyńskiej części Via Baltica. - Rzeczywiście Wojewoda zażądał uzupełnienia różnych braków formalnych, ale w szczególności ostatecznych zgód wodnoprawnych m.in. na usługi wodne - szczególne korzystanie, których dotychczas żądano na późniejszym etapie – podaje Rafał Malinowski rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA dodając, że aktualny planowany termin uzyskania ZRID dla obu odcinków to drugi kwartał roku.

Droga ekspresowa S61 Via Baltica
Droga ekspresowa S61 Via Baltica

Przypomnijmy, 31. października 2017 roku w Łomży, w obecności ministra Andrzeja Adamczyka, podpisano pierwsze umowy dwóch pierwszych łomżyńskich odcinków drogi ekspresowej S61, od Kisielnicy do Stawisk i od Stawisk do Szczuczyna. Pierwszy z nich ma zbudować firma Strabag, drugi Budimex, a obie firmy w ciągu 15 miesięcy miały zaprojektować drogi i uzyskać od wojewody podlaskiego prawomocną decyzję administracyjną ZRID. To zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, zawierające pozwolenie na budowę, ale także wywłaszczenie działek po których ma ona przebiegać. Termin mija w tym miesiącu, ale jak podaje rzecznik wojewody Anna Dzierszko - „wnioski nie są procedowane”. - Organ postanowieniami nałożył na inwestora obowiązek uzupełnienia braków formalnych występujących we wnioskach o ZRID – podała Dzierszko zaznaczając, że do dnia dzisiejszego braki formalne nie zostały uzupełnione.  
Rafał Malinowski potwierdza te informacje.  
- Wojewoda Podlaski pismem z dnia 13.09.2018 wezwał Strabag (S61 Kolno-Stawiski) oraz Budimex (S61 Stawiski – Szczuczyn) do przedłożenia m.in. ostatecznych zgód wodnoprawnych na wnioskowaną inwestycję zgodnie z art. 388 ustawy z dnia 20.07.2017 Prawo wodne (Dz. U. z 2017, poz. 1566 z późn. Zm.) w związku z art. 11d ust. 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Na dzień dzisiejszy procedowane w Wodach Polskich jest wydanie decyzji na podstawie Wniosku  pełnomocnika Inwestora o wydanie zgody wodnoprawnej w zakresie – Usługi wodne – podaje Malinowski zaznaczając, że „w styczniu powinniśmy je dostać”. 
Rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA dodaje, że pozostałe braki formalne, które wskazali urzędnicy wojewody w przedstawionych dokumentach, zostały już uzupełnione. Drogowcy liczą, że decyzje ZRID dla obu odcinków Via Baltica będą mieli w drugim kwartale roku. Wówczas mają ruszyć prace budowlane. Na zbudowanie tych odcinków S61 firmy mają czas – zgodnie z umowami – do połowy października 2020 roku. 

Inni też łapią opóźnienia
Z wyjaśnień GDDKiA wynika, że do końca 2018 roku w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim powinny być złożone jeszcze trzy inne wnioski o wydanie decyzji ZIRD dla kolejnych łomżyńskich odcinków Via Baltica. Wszystkie dotyczą drogi na południe od Łomży, czyli tzw. zadania nr 1 od 
węzła „Podborze” (na obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej) – do węzła „Śniadowo”, zadnie nr 2  węzeł „Śniadowo” do węzła „Łomża Południe”, i zadanie nr 3, stanowiące południową część obwodnicy Łomży czyli węzeł „Łomża Południe” do węzła „Łomża Zachód”.
Z wybranych wykonawców tych odcinków dróg w terminie wniosek o ZIRD złożyła tylko firma Polaqua, która realizuje zadanie nr 2.  Ona na zbudowanie 17 km ekspresowej S61 ma czas do 9 grudnia 2020 roku. 
Dwa pozostałe odcinku miałyby zostać oddane do użytku wcześniej. Odcinek z zadania nr 1 do 30 listopada 2020 roku, a z zadania nr 3 do 21 października 2020 roku.

200114015929.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę