Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 lutego 2023 napisz DONOS@

10.11.2018 r. Posadzenie "Dębu na stulecie powstania Związku Harcerstwa Polskiego

W sobotę 10 listopada 2018 r. przy Pomniku poświęconym Harcerzom Ziemi Łomżyńskiej znajdującym się opodal Domu Harcerza w Łomży odbył się uroczysty apel poświęcony harcerzom, którzy przelewali krew w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny.

Komendant Hufca powiedział, że na nas harcerzy Polska mogła zawsze liczyć bez względu na wiek i ciężar wyzwania. Przywołał postawę Orlęcia Lwowskiego, członka IX Drużyny Lwowskiej - Jurka Bitschana, który przed wyjściem z domu na bój zostawił list:

"Kochany Tatusiu! Idę dzisiaj zameldować się do wojska. Chcę okazać, że znajdę tyle sił, by służyć i wytrzymać. Obowiązkiem moim jest iść, gdy mam dość sił, bo brakuje ciągle ludzi dla wyswobodzenia Lwowa. Jerzy"

- gdy ojciec znalazł ten list, Jurek był już w oddziale por. Petriego na Moście Kulparkowskim we Lwowie. Była noc z 20 na 21 listopada 1918 roku. W mieście od trzech tygodni trwały walki.

Przywołany został również kolega Jurka - Antoś Petrykiewicz 13-latek najmłodszy z odznaczonych krzyżem Virtuti Militari. Dajej komendant wspomiał obrońców Wieży Spadochronowej w Katowicach, "Szare Szeregi" bohaterów "Kamieni na szaniec" min. ALKA, Rudego, Zośki, Morro, Orszy, Anody, boharetskie Harcerskie Bataliony "Zośka", Parasol", "Gustaw", "Wigry" oraz najmłodszych uczestników Powstania Warszwskiego członków "Poczty Harcerskiej". Na koniec padły słowa byśmy nigdy nie zapomnieli o naszych bohaterskich poprzednikach i niezmarnowali ich krwi i wysiłku.

Komendant Hufca hm. Wiesław Domański przypomniał że kilka dni przed odzyskaniem niepodlwgłości  1-2.11.1918 r na Zjeździe w Lubline powstał Zwiazek Harcerstwa Polskiego

Następnie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze, po czym ,  konendant Hufca, kapelan Hufca hm. Jan Bońkowski oraz wszyscy obecni drużynowi wspólnie posadzili "Dąb na stulecie powstania Zwiazku Harcerstwa Polskiego".


 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę