Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@
53 Rajd Pamięci Września

53 Rajd Pamięci Września

53 Rajd Pamięci Września '39 - relacja

53 Rajd Pamięci Września 39, Wizna – Góra Strękowa
W dniach 10 – 12 września 2021 roku odbył się 53 Rajd Pamięci Września 39, Wizna – Góra Strękowa, który został objęty Patronatem Honorowym przez:
Prezydenta Miasta Łomża
Starostę Łomżyńskiego
Wójta Gminy Wizna
Wójta Gminy Łomża
Wójta Gminy Piątnica
Prezesa Hexa Banku Spółdzielczego
Komendanta Chorągwi Białostockiej ZHP
Piątkowe popołudnie minęło na kwaterowaniu drużyn na hali sortowej w Wiźnie. W rajdzie wzięły udział drużyny z Białegostoku, Ostrowi Mazowieckiej, Węgrowa, Wizny i Łomży. Później zajęcia integracyjne. W sobotę po śniadaniu uczestnicy wyruszyli na Górę Strękową, gdzie odbył się uroczysty apel poświęcony bohaterskim obrońcom odcinka „Wizna” oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie mjr. Władysława Raginisa dowódcy tego odcinka we wrześniu 1939 r. Następnie Gromady Zuchowe i Drużyny Harcerskie i ruszyli na Harcerski Bieg Terenowy przygotowany przez 39 Wiską Drużynę Harcerską „Szaniec”, podczas którego realizowane były różne zadania na punktach rozmieszczonych po trasie do Wizny. Po zakończeniu Harcerskiego Biegu Terenowego gorący posiłek przygotowany przez wspaniałe Panie kucharki ze Szkoły Podstawowej w Wiźnie. Po obiedzie odbył Mini Festiwal Piosenki Patriotycznej i Harcerskiej. Wieczorem uczestnicy radu udali na premierę spektaklu historycznego "Ostatni schron Góry Strękowej" z efektami specjalnymi oraz udziałem mieszkańców Wizny. Było to niesamowite przeżycie. Po spektaklu jeszcze harcerskie ognisko, podczas którego harcerze 39 WDH „Szaniec” złożyli Przyrzeczenie Harcerskie.
Niedzielne uroczystości rozpoczęliśmy od mszy świętej na którą udaliśmy się całym Rajdem przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Wasilkowa, Kompanii Reprezentacyjnej wystawionej przez 18 ŁPL. Hufiec wystawił Poczet Sztandarowy w składzie: pwd. Dorota Domańska HR -23 ŁDH „Wawer”, pwd. Martyna Łuba HO – 18 ŁDH „Agricola”, dh. Weronika Kręciewska – 39 WDH „Szaniec”, pwd Mateusz Samsel HO - 32 ŁDH „Dywersja”.
Po mszy kolumna prowadzona przez Orkiestrę Dętą z Wasilkowa, Kompanie Reprezentacyjną wystawioną przez 18 Łomżyński Pułk Logistyczny oraz 53 Rajd Pamięci Września ‘39 r. udała się pod pomnik poświęcony Samodzielnej Grupie Operacyjnej „Narew”, gdzie odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterską obronę odcinka „Wizna”, które prowadzili pwd. Dorota Domańska HR i hm. Wiesław Domański HR. Uroczystości rozpoczęły się od dośpiewania Hymnu Państwowego, po czym głos zabrał wójt Gminy Wizna Mariusz Soliwoda, który przywitał gości przybyłych na uroczystość. Następnie głos zabrali goście oraz komendant Hufca Nadnarwiańskiego ZHP im. Adama Chętnika w Łomży hm. Wiesław Domański HR
i przywołał bohaterską postawę harcerzy podczas całej II wojny światowej, szczególne podkreślając obronę wierzy spadochronowej we wrześniu 39 r. w Katowicach oraz udział
w Powstaniu Warszawskim harcerskich batalionów „Zośka”, „Parasol”, Wigry”. Po wystąpieniach Apel Pamięci odczytał mjr Daniel Mazur z 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Na zakończenie wystąpił z własnym utworem pan Tadeusz Grabowski mieszkaniec Wizny, po czym zostały odprowadzone Poczty Sztandarowe a harcerze oddali się na apel podsumowujący 53 Rajd Pamięci Września 39, Wizna – Góra Strękowa.
W czasie trwania rajdu odbyło się współzawodnictwo drużyn w wyniku którego:
I miejsce zajęła 16 DSH ,,Szare Płomienie,
II miejsce 104BDS ,,Brzask”
III miejsce 89BGZ ,,Smerfne Bystrzaczki”.
Na Rajdzie panowała bardzo radosna atmosfera. Mamy nadzieję że wszyscy wyjechali zadowoleni i z myślą powrotu za rok na kolejny 54 Rajd Pamięci Września ‘39.

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę