Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@

Marszałek podlaski nie da podwyżek pielęgniarkom

Główne zdjęcie
Szpital wojewódzki w Łomży

„Niestety, obecnie o wysokości pensji zatrudnionych w szpitalach pracowników decydują nie negocjacje między nimi a pracodawcą, czyli dyrekcją konkretnej placówki, a ustalenia Ministerstwa Zdrowia” - odpowiada na tekst portalu 4lomza.pl Urszula Arter, rzecznik marszałka województwa podlaskiego. Rzecznik dodaje, że „samorząd województwa jest pozbawiony możliwości prawnych przekazywania funduszy na wynagrodzenia pracowników”.

Napisaliśmy, że około 200 pielęgniarek i położnych skarży do Sądu Pracy dyrekcję Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdyż od kwietnia nie wywiązano się z obiecanych im podwyżek od 300 zł do 600 zł do wynagrodzenia zasadniczego.

Przytaczamy odpowiedź rzeczniczki marszałka podlaskiego Urszuli Arter w całości, bez skrótów.

„Zarząd Województwa Podlaskiego nigdy nie lekceważył sygnałów i informacji, dotyczących warunków pracy i płacy pracowników szpitali podlegających województwu. Pan Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, wielokrotnie uczestniczył w rozmowach z przedstawicielami różnych grup zawodowych, zatrudnionych w podlaskich szpitalach, dla których podmiotem tworzącym jest Województwo Podlaskie, zarówno w roli mediatora, jak również obserwatora. Przykładem tego jest spotkanie, które odbyło się w dniu 26. kwietnia 2018 r. - zorganizowane z inicjatywy Pana Bogdana Dyjuka - z przedstawicielami OZZPiP w Łomży (Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych – dopisek red.). Na spotkanie to został również zaproszony Związek Zawodowy Techników Analityki Medycznej oraz Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży (Roman Nojszewski – red.). Negocjacje i rozmowy z pracownikami podlaskich szpitali są istotnym elementem odpowiedniego zarządzania placówkami zdrowia, jak też nadzoru nad nimi, dlatego uczestniczą w nich zarówno przedstawiciele zarządu województwa, UMWP (Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego – red.) czy również sejmiku.

 

Niestety, obecnie o wysokości pensji zatrudnionych w szpitalach pracowników decydują nie negocjacje między nimi a pracodawcą, czyli dyrekcją konkretnej placówki, a ustalenia Ministerstwa Zdrowia. Nie uwzględniają one bieżącej sytuacji finansowej danej jednostki, jej możliwości oraz skutków finansowych, powodują jednakże wzrost oczekiwań kolejnych grup pracowniczych.

 

Należy jednak podkreślić, że zakłady opieki zdrowotnej, nadzorowane przez Województwo Podlaskie, dokonały na przestrzeni ostatnich kilku lat ogromnego wysiłku we wdrażaniu takich działań restrukturyzacyjnych, które miały przywrócić równowagę finansową. Niestety, zmieniające się warunki oraz wymagania stawiane przez NFZ niejednokrotnie powodowały i powodują trudności w spłacie zobowiązań. Samorząd Województwa Podlaskiego wspiera finansowo zakłady opieki zdrowotnej, przeznaczając znaczne kwoty zarówno na inwestycje dofinansowywane ze środków budżetu województwa, jak również na wkłady własne do projektów współfinansowanych z udziałem środków UE. Łączna kwota przeznaczona na inwestycje jednostek ochrony zdrowia, nadzorowanych przez Województwo Podlaskie, w latach 2010 - 2017 to 498 milionów 381 tysięcy 455 zł. Natomiast samorząd województwa jest pozbawiony możliwości prawnych przekazywania funduszy na wynagrodzenia pracowników.

 

Zarząd Województwa Podlaskiego wielokrotnie występował do władz rządowych z prośbą o wzrost środków finansowych na świadczenia opieki zdrowotnej w sposób umożliwiający pokrycie rzeczywistych kosztów ich realizacji, niestety, nie zostały one dotychczas uwzględnione”.

 

Urszula Arter, Rzecznik Marszałka Województwa Podlaskiego

 

Czytaj: Pielęgniarki zaskarżyły dyrekcję szpitala do Sądu Pracy

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę