Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Budimex nie chce kontraktu na Via Baltica ze Szczuczyna do Raczek

Budimex odmówił podpisania umowy na projektowanie i zbudowanie odcinka drogi ekspresowej S61 od Szczuczyna do Ełku. Wcześniej z tego kontraktu zrezygnowała Polaqua. Teraz olsztyński oddział GDDKiA ogłosił, że wobec tego najkorzystniejszą ofertą jest ta złożona przez konsorcjum austriackiej firmy PORR i Unibep. To ostatnia oferta jaka została w przetargu, który drogowcy ogłaszali ponad dwa lata temu.

Ełcki fragment Via Baltica od Szczuczyna do Raczek ma łącznie 66 km długości. Zadanie podzielono na trzy części: Szczuczyn – Ełk, Ełk – Wysokie, Wysokie – Raczki. Przetarg ogłoszono  w kwietniu 2016 roku, ale oferty firm składały dopiero w listopadzie 2017 roku. Na ten odcinek zgłoszono 6 ofert z cenami od 534,2 mln zł do 777,6 mln zł, przy czym GDDKiA gotowa była zapłacić 725 mln zł. Najtańszą z oferty złożyła Polaqua i to ona została wybrana jako pierwsza do realizacji zadania. Firma odmówiła podpisania umowy i wówczas wybrano ofertę Budimex, która jak się okazuje teraz także nie chce realizować tego kontraktu. Teraz jako najkorzystniejszą wskazano ofertę konsorcjum austriackiej firmy PORR i Unibep z Bielska Podlaskiego. Ich cena wynosiła 699,5 mln zł, czyli jest o niespełna 30 mln zł wyższa od Budimex i o ok. 170 mln zł  niż Polaqua. To ostatnia z możliwych ofert do wyboru, bo resztę wykonawców z przetargu wykluczono.  
Jeśli PORR przyjmie zlecenie na realizację zadania będzie miało 29 miesięcy od daty zawarcia umowy. To oznacza, że droga powinna zostać ukończona na przełomie 2020 i 2021 roku. Jeśli PORR podobnie jak dwaj wcześniejsi wykonawcy odmówi podpisania umowy GDDKiA będzie musiała przetarg ogłosić jeszcze raz.

Dodajmy, że w ubiegłym tygodniu  podpisano umowę na realizacją ok. 20-kilometrowego fragmentu Via Baltica w okolicach Ełku od węzła Wysokie do Raczek. Wykonawcą tej części S61 została firma Budimex. Wartości kontraktu to 484,3 mln zł.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę