poniedziałek, 21 maja 2018 napisz DONOS@

Via Baltica z dotacji UE i kredytu EBI

Bank Gospodarstwa Krajowego pozyskał 500 mln euro kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Pieniądze będą przeznaczone na budowę odcinków drogi ekspresowej S61 Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej przez Łomżę do granicy państwa z Litwą w Budzisku - poinformował BGK zaznaczając, że kredyt zasili Krajowy Fundusz Drogowy (KFD), z którego finansowana jest budowa i przebudowa dróg krajowych w Polsce, w szczególności budowa tras szybkiego ruchu: autostrad i dróg ekspresowych oraz obwodnic miast.

- Jednym z kluczowych elementów działalności BGK jest poprawa jakości życia Polaków. Budowa odcinków S61 objętych współfinansowaniem z kredytu EBI usprawni połączenie centralnej Polski z regionem warmińsko-mazurskim i podlaskim oraz z krajami bałtyckimi: Litwą, Łotwą i Estonią - podkreśla Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego dodając, że po wybudowaniu tej drogi zdecydowanie wzrośnie bezpieczeństwo i komfort podróży mieszkańców tych regionów, a także znaczenie tranzytowe a zatem i gospodarcze całego szlaku.
Udzielony kredyt jest kontynuacją długoletniej współpracy BGK z EBI przy finansowaniu inwestycji drogowych. Od 2005 roku Europejski Bank Inwestycyjny udzielił BGK 34 kredytów na rzecz KFD o łącznej wartości ok. 12,7 mld euro.
- Teraz z zadowoleniem wspieramy także modernizację drogi ekspresowej S61 na północnym wschodzie kraju, która ma polepszyć ważne połączenie drogowe z krajami bałtyckimi – powiedział Vazil Hudák, wiceprezes EBI.
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej.

Budowa Via Baltica jest możliwa dzięki dotacji unijnej. Na północne odcinki drogi od Szczuczyna do Budziska unijna dotacja została przyznana Polsce w ramach zarządzanego przez Komisje Europejską instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) czyli „Łącząc Europę”. „Łomżyńskie” odcinki Via Baltica - od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna - są realizowane z unijnej dotacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.


 
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0