Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

KIO każe powtarzać wybór wykonawcy na jeden z ełckich odcinków Via Baltica

Główne zdjęcie
Droga ekspresowa S61 odcinek Wysokie - Raczki (pomiędzy Ełkiem a Suwałkami)

Krajowa Izba Odwoławcza unieważniła dokonany przez olsztyński oddział GDDKiA wybór najkorzystniejszej oferty w przetargu na projekt i budowę około 20-kilometrowego fragmentu drogi ekspresowej S61 na odcinku Wysokie – Raczki. W połowie lutego poinformowano o wyborze oferty Budimex, ale po odwołaniu Porr KIO stwierdziła, że niesłusznie została odrzucona oferta tej firmy, która była o blisko 40 milionów tańsza i nakazał ponowne badanie i ocenę ofert.

Postępowanie przetargowe na trzy tzw. ełckie odcinki Via Baltica od Szczuczyna do Raczek, o łącznej długości ok. 60 km prowadzone jest do niemal dwóch lat. Olsztyński oddział GDDKiA dopiero w lutym ogłaszał wybory najkorzystniejszych ofert. W przypadku zadania nr 3 od okolic wsi Wysokie do Raczek, gdzie zaczyna się zbudowana kilka lat temu jako pierwszy odcinek S61 obwodnica Augustowa, o zlecenie zabiegało 8 firm i konsorcjów. GDDKiA zdecydowała się wybrać ofertę Budimeksu, która pod względem najniższej ceny była dopiero na 6 miejscu. W trakcie postępowania przetargowego odrzucono bowiem resztę ofert - 4 bo firmy nie przedłużyły terminu związania ofertą, a 3 kolejne z tytułu rażąco niskiej ceny. W tej drugiej grupie była m.in. oferta firmy Porr z kwotą 446 mln 559 tys. 367,35 zł. Wybrana oferta Budimexu opiewała zaś na 484 mln 287 tys. 713,04 zł.
Porr zaskarżył decyzje GDDKiA do KIO, która w piątkę uwzględniła to odwołanie i nakazała zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej oraz unieważnienie odrzucenia oferty odwołującego, oraz nakazała ponowne badanie i ocenę ofert.

To kolejna decyzja KIO w sprawie nakazania GDDKiA ponownego wyboru wykonawcy na odcinki Via Baltica. W styczniu Izba nakazał białostockiemu oddziałowi GDDKiA powtórzenie wyboru ofert na odcinek ekspresówki stanowiący większość obwodnicy Łomży od węzła „Łomża Zachód” w okolicach Sierzput po węzeł „Kolno” w okolicy Kisielnicy. W ubiegłym tygodniu GDDKiA ponowie jako najkorzystniejszą wybrała ofertę tego samego wykonawcy co za pierwszym razem, czyli włoskiej firmy Impresa Pizzarotti.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę