poniedziałek, 06 kwietnia 2020 napisz DONOS@

Geriatria w Łomży jest potrzebna, ale... jej nie będzie

- Oczekiwałem, że będzie jakiś wysiłek, ale niestety nie widać go – mówi Marek Olbryś, łomżyński radny sejmiku województwa dzieląc się wrażeniami po lekturze odpowiedzi jaką otrzymał na złożoną pod koniec grudnia interpelację w sprawie otwarcia w łomżyńskim szpitalu oddziału geriatrycznego. Napisano tam, że „istnieje potrzeba utworzenia”, „zostały już podjęte próby”, ale „z przyczyn obiektywnych nie jest to możliwe obecnie”. Władze województwa twierdzą, że brakuje kadry i pieniędzy, ale jeśli kiedyś się pojawią, to „podejmą wszelkie niezbędne działania”.

Szpital im. Kardynała Wyszyńskiego w Łomży
Szpital im. Kardynała Wyszyńskiego w Łomży

Pod odpowiedzią na interpelację radnego Olbrysia podpisał się odpowiedzialny za zdrowie członek zarządu województwa Bogdan Dyjuk. Poinformował, że po jej otrzymaniu Departament Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego zwrócił się z prośba o opinię w przedmiotowej sprawie do Dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.
Czytamy, że dyrektor szpitala poinformował, że istnieje potrzeba utworzenia oddziału geriatrycznego uzasadniona epidemiologicznie. Zostały już podjęte próby pozyskania lekarza specjalisty z dziedziny geriatrii, lecz z powodu braku kadry medycznej, nie przyniosły one zamierzonego efektu. Ponadto obowiązująca od l października 2017 roku nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, która wprowadziła system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, nie uwzględnia geriatrii spośród profili działalności oddziałów z tzw. „sieci szpitali”.
Wobec tego Dyjuk powtarzając, że „samorząd Województwa Podlaskiego widzi uzasadnioną potrzebę tworzenia oddziałów geriatrycznych” stwierdza, że „z przyczyn obiektywnych nie jest możliwe obecnie utworzenie oddziału geriatrycznego w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.” Zapewnia jednak, że samorząd województwa oraz dyrekcja szpitala podejmą wszelkie niezbędne działania w celu uruchomienia oddziału geriatrycznego w przypadku pozyskania niezbędnej kadry medycznej i zapewnienia odpowiedniego finansowania przez Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Nie tego się spodziewałem – komentuje odpowiedź Marek Olbryś. - Ja rozumiem, że to nie jest proste, ale należy podjąć jakiś większy wysiłek. Jeśli tak będziemy podchodzili do tego tematu, to geriatrii w Łomży nigdy nie zrobimy.

zobacz:

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę