Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

Geriatria w Łomży jest potrzebna, ale... jej nie będzie

Główne zdjęcie
Szpital im. Kardynała Wyszyńskiego w Łomży

- Oczekiwałem, że będzie jakiś wysiłek, ale niestety nie widać go – mówi Marek Olbryś, łomżyński radny sejmiku województwa dzieląc się wrażeniami po lekturze odpowiedzi jaką otrzymał na złożoną pod koniec grudnia interpelację w sprawie otwarcia w łomżyńskim szpitalu oddziału geriatrycznego. Napisano tam, że „istnieje potrzeba utworzenia”, „zostały już podjęte próby”, ale „z przyczyn obiektywnych nie jest to możliwe obecnie”. Władze województwa twierdzą, że brakuje kadry i pieniędzy, ale jeśli kiedyś się pojawią, to „podejmą wszelkie niezbędne działania”.

Pod odpowiedzią na interpelację radnego Olbrysia podpisał się odpowiedzialny za zdrowie członek zarządu województwa Bogdan Dyjuk. Poinformował, że po jej otrzymaniu Departament Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego zwrócił się z prośba o opinię w przedmiotowej sprawie do Dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.
Czytamy, że dyrektor szpitala poinformował, że istnieje potrzeba utworzenia oddziału geriatrycznego uzasadniona epidemiologicznie. Zostały już podjęte próby pozyskania lekarza specjalisty z dziedziny geriatrii, lecz z powodu braku kadry medycznej, nie przyniosły one zamierzonego efektu. Ponadto obowiązująca od l października 2017 roku nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, która wprowadziła system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, nie uwzględnia geriatrii spośród profili działalności oddziałów z tzw. „sieci szpitali”.
Wobec tego Dyjuk powtarzając, że „samorząd Województwa Podlaskiego widzi uzasadnioną potrzebę tworzenia oddziałów geriatrycznych” stwierdza, że „z przyczyn obiektywnych nie jest możliwe obecnie utworzenie oddziału geriatrycznego w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.” Zapewnia jednak, że samorząd województwa oraz dyrekcja szpitala podejmą wszelkie niezbędne działania w celu uruchomienia oddziału geriatrycznego w przypadku pozyskania niezbędnej kadry medycznej i zapewnienia odpowiedniego finansowania przez Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Nie tego się spodziewałem – komentuje odpowiedź Marek Olbryś. - Ja rozumiem, że to nie jest proste, ale należy podjąć jakiś większy wysiłek. Jeśli tak będziemy podchodzili do tego tematu, to geriatrii w Łomży nigdy nie zrobimy.

zobacz:

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę