piątek, 27 kwietnia 2018 napisz DONOS@

Urząd Marszałkowski: e-Zdrowie działa prawidłowo i spełnia założenia

Podlaski System Informacyjny e-Zdrowie z końcem roku 2017 osiągnął wszystkie wcześniej założone wskaźniki. Krótko mówiąc: system zadziałał właściwie - zgodnie z naszymi założeniami – twierdzi Urszula Areter z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, który wdrażał skontrolowany przez NIK projekt za 58 milionów złotych. Izba po kontroli stwierdziła, że system nie działa w zakładanej formie. - Kontrola NIK odbywała się na przełomie roku 2016/2017. Naszym zdaniem była zdecydowanie przedwczesna – podkreśla Areter.

Urszula Areter, rzecznik prasowy marszałka województwa, twierdzi, że Podlaski System Informacyjny e-Zdrowie to jedyne takie rozwiązanie w Polsce, które oferuje pacjentom e-rejestrację oraz dostęp do medycznej elektronicznej dokumentacji medycznej w już 30 placówkach leczniczych w województwie podlaskim. Przypomina, że kontrola NIK odbywała się na przełomie roku 2016/2017, czyli po roku od wdrożenia. 
- Naszym zdaniem była zdecydowanie przedwczesna, bowiem – co komunikowaliśmy wielokrotnie w postępowaniu wyjaśniającym, także podczas udziału w posiedzeniu Komisji Rozstrzygającej w Warszawie – trudno oczekiwać od systemu funkcjonującego przez rok, by jego procent wykorzystania był podobny do systemów, które funkcjonują od kilku lat. Z końcem roku 2017 osiągnęliśmy wszystkie zakładane wskaźniki, a warto dodać – mając na uwadze czas potrzebny do rozwoju i popularyzacji systemu, że w IV kwartale roku 2017 przybyło w nim aż 3 tys. kont pacjentów! - podaje Arter dodając, że na dzień 3 stycznia 2018 liczba kont pacjentów na portalu wynosi 8 857, a liczba lekarzy (pracujących w placówkach wpiętych w system) mających dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej na portalu to 951 osób. 
- Ponadto, w budżecie województwa podlaskiego na rok 2018 mamy zabezpieczone środki na utrzymanie systemu.  Rozszerzenie go też jest możliwe, bowiem został on zaprojektowany jako środowisko otwarte i daje możliwość podłączenia się do niego kolejnych placówek. Początkowo system integrował 26 podmiotów, z możliwości podłączenia się skorzystały 4 placówki spoza projektu (dlatego obecnie jest podłączonych 30), a następny podmiot jest w trakcie weryfikacji.

zobacz: Miliony nie zostały wyrzucone w błoto? - czyli jak system ocenił NIK

 

180420110931.gif

 
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0