Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 743

Donata Godlewska (+ 92) wielka monografistka Łomży

Sercem oddana Łomży jej monografistka, Honorowy Obywatel, współzałożycielka oddziału TPZŁ w Łomży i Profesor Honorowy WSA Donata Godlewska (+ 92) zmarła w rodzinnym mieście we wtorek. - Pani Donata jest jedną z niewielu osób, które na przestrzeni dziesiątków lat włożyły tak olbrzymi wkład w poznanie historii naszego miasta – wspomina prof. Krzysztof Sychowicz, autor nowej monografii na 600-lecie nadania praw miejskich. - Jej publikacje sprzed pół wieku do dzisiaj nie utraciły aktualności: czytane i cytowane w pracach naukowych, stanowią inspirację dla nowych pokoleń badaczy. Pani Donata Godlewska i Jej dorobek na zawsze pozostaną w mojej pamięci. Jej prace historyczne mają wysoki poziom naukowy, a Ona nigdy nie odmawiała młodszym pomocy...

- Pani Donata była mądra, inteligentna i oczytana – wspomina Anna Gubik, sąsiadka przez ponad 20 lat w domu przy ul. Wiejskiej i współpracownica w TPZŁ pod koniec lat 90. - Była wyrozumiałą kobietą, nikogo nie potępiała, z każdym umiała się porozumieć, z młodym czy starszym znajdowała wspólny temat i język. Wielka osobowość Łomży... Naszą wybitną archiwistkę i autorkę monografii o Łomży od czasów najdawniejszych po koniec XVIII w.  i do 2. połowy XIX w. (we współpracy z Czesławem Brodzickim) prof. historii Adam Dobroński, Uniwersytet w Białymstoku, nazwał jedną z „trzech drobnych ciałem wielkich Siłaczek” obok Heleny Czernekowej i Jadwigi Chętnikowej.

Księżna łomżyńska
– Proszę wybaczyć moje wzruszenie. To promień w moim życiu, co tu się oszukiwać, już starszym. Ta nominacja to piękna klamra, która spina moje życie naukowe - dziękowała Donata Godlewska na inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Agrobiznesu w 2011. Rektor uczelni prof. Roman Engler nazwał archiwistkę „bohaterką”, natomiast prof. Dobroński „księżną łomżyńską”. - Nie wiem, na ile Opatrzność pozwoli mi cieszyć się nominacją, ale na dzisiaj bardzo się cieszę! - dziękowała 6 lat temu Profesor Honorowa WSA, której gratulowała Barbara Kudrycka, ówczesna minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Niestety, wielcy ludzie odchodzą – mówi Roman Engler. - Profesor Godlewska to bardzo pozytywna postać w naszym mieście, od czasów przedwojennych... Zapisała się złotymi zgłoskami w pamięci łomżyniaków, ze względu na wielki dorobek, autentyzm, entuzjazm odkrywania dokumentów, badań naukowych, działalności wydawniczej, z którego będzie korzystać wiele pokoleń. Ceniłem Jej ogromną konsekwencję, życzliwość, pracowitość, skromność.
Laureatka nagród marszałka podlaskiego i prezydenta Łomży współtworzyła oddział Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej w Łomży, tuż po założeniu TPZŁ w listopadzie 1958 w Warszawie. - Nikt inny nie podjął się tak wnikliwej kwerendy naukowej i opracowania dziejów naszego miasta – z podziwem wspomina prezes Zygmunt Zdanowicz (lat 80), od blisko 20 lat kierujący TPZŁ. - Była przy imponującym dorobku skromną optymistka, z którą nigdy rozmowa nie zakończyła się skargą: Pani Donata zawsze miała dużo pomysłów i nowych planów. Ciekawa świata, ludzi i dokumentów.       - Pani Donata to historia Łomży, zawsze Ją postrzegałem jako człowieka niesamowicie pracowitego w odkrywaniu dziejów miasta nad Narwią – wspomina wiceprezes TPZŁ Józef Babiel. - Wydaje mi się, że znałem Ją od zawsze, jest miesiąc starsza od mojej Mamy... Pracowała intelektualnie prawie do samego końca, nawet gdy miała rękę niewładną, dyktowała wspomnienia lub była nagrywana do naszych wydawnictw... Brakuje mi słów, aby opisać smutek i żal, jaki po sobie w nas pozostawiła...

Wyśmienite archiwum
Donata Godlewska urodziła się 22. sierpnia 1925 w Łomży. Uczyła się przed wojną w gimnazjum żeńskim (obecnie II LO), zaś po wojnie zdała maturę w Gimnazjum Ogólnokształcącym (obecnie I LO). Cudem niewywieziona na roboty przymusowe do Niemiec, choć była dwukrotnie aresztowana przez okupantów... Studiowała historię i archiwistykę w Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie Warszawskim. Od 1952 r. do emerytury pracowała w Archiwum Państwowym w Łomży (budynek za szkołą muzyczną). Prof. Adam Dobroński w laudacji w WSA powiedział, że Donata Godlewska „przywróciła temu miastu archiwum”, które stało się czymś więcej, niż instytucją gromadzącą akta. - Archiwum w Łomży było pierwszą placówką badawczą, która w Łomży się pojawiła – uzasadniał historyk z UwB. Archiwum doprowadziła „do wyśmienitości” przez opracowanie inwentarzy. Pani Donata opracowała ich ok. 50: akta miasta, szkół, parafii, sądów z Łomży i regionu łomżyńskiego...

Wystawienie ciała Ś.P. Donaty Godlewskiej (+ 92) w kaplicy przy ul. Mikołaja Kopernika w Łomży w czwartek, 23. listopada, od godz. 14. i w piątek w godz. 9. - 11.30, następnie msza św. o godz. 12. w Katedrze i pochowanie Wielkiej Monografistki Łomży na starym łomżyńskim cmentarzu.


240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę