Zlot Grunwaldzki
„Będąc harcerzem jestem rycerzem…” W dniach 10 - 16 lipca 2017r. na Polach Grunwaldzkich spotkało się ponad 1300 harcerzy z całej Polski, zrzeszonych w Ogólnopolskim Ruchu Programowo-Metodycznym „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”. Organizatorem zlotu była Chorągiew Warmińsko- Mazurska ZHP. „Będąc harcerzem jestem rycerzem…” W dniach 10 - 16 lipca 2017r. na Polach Grunwaldzkich spotkało się ponad 1300 harcerzy z całej Polski, zrzeszonych w Ogólnopolskim Ruchu Programowo-Metodycznym „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”. Organizatorem zlotu była Chorągiew Warmińsko- Mazurska ZHP. Pionierka obozowa stylizowana była na osadę średniowieczną. Uczestnicy i kadra zlotu odziani w stroje średniowieczne, przez cały zlotowy tydzień, korzystali z bogatego programu, w którym znalazły się m.in. wędrówki zlotowe, turnieje gniazd, festiwal piosenki, kolorów, jarmark regionów z których przybyli uczestnicy zlotu, ogniobranie na kopcu Jagiełły a także inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Nie zabrakło wyjątkowych momentów, takich jak pasowanie na członków wspólnoty i przyrzeczenia harcerskie odbywających się w malowniczym i wyjątkowym miejscu – ruin grunwaldzkiej kaplicy .
„Będąc harcerzem jestem rycerzem…”
Podczas Sejmiku Drużyn Grunwaldzkich, przewodnicząca Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich hm. Dorota Jeżowska - Olszewska wręczyła buławę i dyplom, drużynowej Zielonego Płomienia z Jedwabnego, hm. Małgorzacie Modzelewskiej, za wzorowo wykonane zadania grunwaldzkie w ramach współzawodnictwa, zdobycie maksymalnej liczby punktów oraz wykonanie i przywiezienie na Zlot Grunwaldzki Kroniki z rocznej pracy zuchów i harcerzy.
Kronika wykonana w formie zdobionego zwoju umieszczonego w szkatule, wzbogaciła zasoby muzeum wspólnoty.
W bieżącym roku wybrane zadania przedzlotowe pozwoliły dzieciom na bliższe poznanie Polaka, który ze względu na osiągnięcia jest bliski każdemu harcerzowi. Praca z postacią ks. Kazimierz Lutosławski, twórcą krzyża harcerskiego pozwoliła poprzez zdjęcia i krótkie informacje, ukazać go nie tylko jako człowieka - księdza, ale również jako dziecko, posiadające rodzinę i dom. Zadanie wykonane zostało poprzez przygotowanie albumu, rozdawanego uczestnikom Zlotu Grunwaldzkiego. Drugie zadanie – zdobywanie znaczka „Sulima” – pozwoliło dzieciom na rozwijanie wyobraźni, poznawanie historii własnego nazwiska, poszukiwanie herbów rodowych. Dzieci samodzielnie przygotowały wiadomości o elementach wyposażenia rycerskiego, informacje o Zawiszy Czarnym, Kodeksie Rycerskim oraz poznały znaczenie pieśni Bogurodzica.
Trzecie zadanie polegało na stworzeniu własnej strefy artystycznej tzn. na tworzeniu czegoś z niczego lub z przedmiotów codziennego użytku. W harcówce powstawały renifery z butelek, stroiki z rur pcv, choinki z plastikowych łyżeczek, makaronów, piórek i czasopism, bombki oklejone włóczką, ryżem, cekinami, perełkami, serwetkami i kolorowymi drucikami, gwiazdki z rurek do napojów, Mikołajowe czapki, stroiki z gałązek brzozy i wiele innych drobiazgów. Nie można zapomnieć o bałwanie i choince z kubeczków jednorazowych. Na dzień przed Mikołajkami wszystkie prace drużyny zostały wystawione jako ekspozycja świąteczna na korytarzu Szkoły Podstawowej w Jedwabnem.
Brawo harcerze i zuchy, bez Was nie było by sukcesu – tak trzymać!!
hm. Małgorzata Modzelewska - druzynowa 2 GWDH "Zielony Płomień" w Jedwabnem