Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

„Via Baltica” niebezpieczna dla ludzi i śmiertelna dla łosi

Osiem osób rannych i dwa łosie zabite – to efekt zderzenia się dwóch samochodów z tymi zwierzętami w województwie podlaskim. Dwa wypadki z udziałem łosi zdarzyły się w przeciągu dwóch ostatnich dni na trasie, którą według wariantu białostockiego miałaby przebiegać Via Baltica.

W niedzielę w zderzeniu samochodu z łosiem w miejscowości Brody zostały ranne trzy osoby. W nocy z poniedziałku na wtorek podobny wypadek zdarzył się w okolicach Augustowa. Pięć osób rannych trafiło do szpitala. W obu przypadkach łosie zderzeń nie przeżyły.
Jak podkreśla Andrzej Grygoruk – z-ca dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego łosie wędrują między BPN, a Puszczą Augustowską i Knyszyńską i niestety wpadają pod samochody na drodze, którą ludzie poprowadzili w ten sposób, że przecina ona naturalne trasy migracji zwierząt.
Biebrzański Park Narodowy to największa w kraju ostoja łosia szacowana na około 600 sztuk. Każdy z dorosłych łosi waży co najmniej pół tony. W przeciwieństwie do płochliwych jeleni i saren, są bardzo ufne, nie boją się ludzi ani samochodów i często wychodzą na obrzeża wsi i drogi. Kiedy łoś nagle znajdzie się na jezdni tuz przed samochodem wypadku praktycznie nie daje się uniknąć. Giną w nich łosie, a ludzie są ranni – czasami bardzo ciężko.
210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę