Sildenafil może poprawić rezultaty operacji wszczepiania stentów?
Lek, który powszechnie wykorzystywany jest w leczeniu zaburzeń erekcji, być może już wkrótce zyska kolejne zastosowanie. Wedle najnowszych badań sildenafil może obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów u pacjenta po operacji implantacji stentów.
Stenty to nic innego, jak małe metalowe rurki, umieszczane chirurgicznie w tętnicy w celu zapobiegania uszkodzeniom naczyń krwionośnych. Naukowcy z Korei Południowej wyjaśniają, że urządzenia te mogą stać się mniej skuteczne w czasie, gdy nastąpi wzrost tkanki wokół nich, co ponownie zawęża tętnicę. Jednak w swoich nowych badaniach przeprowadzonych na szczurach stwierdzili, że stenty powlekane sildenafilem (więcej na jego temat tutaj), mogą temu skutecznie zapobiegać. Jak w wywiadzie dla American Heart Association przyznał dr Han-Mo Yang, profesor kardiologii w Seoul National University Hospital: „Jeśli wyniki zostaną potwierdzone w badaniach klinicznych, Sildenafil może być idealnym środkiem do powlekania stentów lub podawanym pacjentom doustnie po wszczepieniu urządzenia.”
Sildenafil zmniejsza ryzyko skrzepów
Podstawowym niebezpieczeństwem wiążącym się z operacją wszczepienia stentu jest ryzyko zamknięcia go ze względu na skrzep i bliznowacenie. Specjaliści określają to swoistą piętą Achillesa tej procedury ratowania życia. Wedle najnowszych badań, Sildenafil może być pomocnym środkiem redukującym owe skutki uboczne zabiegu. Choć badania nadal są we wstępnej fazie, autorzy przekonują, że użycie sidlenafilu może znacząco wpłynąć na zniwelowanie skutków ubocznych operacji wszczepienia stentu, czyniąc zabieg jeszcze bezpieczniejszym i skuteczniejszym. Badania pod kierunkiem dr Yanga wykazały, że sildenafil zmniejszył ryzyko wystąpienia groźnych skrzepów aż o 30 procent. Podczas stosowania leku u szczurów zauważono również większą aktywność enzymów, które uniemożliwiają bliznowacenie ścian tętnicy. Badania te dają nadzieję na zastosowanie sildenafilu również u ludzi, którzy przeszli operację wszczepienia stentu. Dr Yang podkreśla, że to są wstępne testy, z uwagi na fakt, iż przeprowadzono je dotychczas wyłącznie na zwierzętach, jednak nie wyklucza on przeprowadzenia ludzkich badań klinicznych, które z pewnością rzucą nowe światło na zastosowanie sildenafilu u pacjentów po implantacji stentu. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Lek na wiele dolegliwości
Sildenafil to klasyczny przykład repozycjonowania leków, które z powodzeniem stosowane są na zupełnie inne dolegliwości, niż zakładało ich pierwotne przeznaczenie. Jak dotychczas zdołano udowodnić, iż popularny lek na potencję, którego zadaniem jest rozluźnianie naczyń krwionośnych, co ułatwia lepszy przepływ krwi do penisa, pomaga także w leczeniu nadciśnienia płucnego (czytaj więcej), przyspiesza rekonwalescencję u pacjentów po przebytym zawale serca (czytaj więcej) oraz wspomaga odchudzanie (czytaj więcej). Naukowcy z Korei wykazali, że do szerokiego wachlarza nieoczywistych zastosowań sildenafilu będziemy mogli dodać kolejne – poprawianie rezultatów operacji wszczepienia stentów.
tekst promocyjny