sobota, 17 marca 2018 napisz DONOS@

Mammografia może uratować życie

Rak piersi zabija codziennie kilkanaście Polek, a w ciągu roku prawie 5 tysięcy. Na ryzyko zachorowania na ten nowotwór najbardziej narażone są kobiety po 50. roku życia. Badania mammograficzne umożliwiają wykrycie raka piersi we wczesnym etapie rozwoju. Niestety jak wynika z danych Podlaskiego Oddziału NFZ badania najrzadziej wykonują kobiety w Łomży.

Dzięki mammografii można wykryć raka piersi we wczesnym etapie rozwoju - podkreśla rzecznik Podlaskiego Oddziału NFZ Rafał Tomaszczuk. Jak dodaje, dzięki prześwietlaniu tkanek można znaleźć nieprawidłowości o wiele wcześniej, zanim będzie je można wyczuć lub zobaczyć. Niestety, jedynie ok. 20% pacjentek zgłasza się do lekarza we wczesnym stadium raka – te panie mają szansę na całkowite wyleczenie. Na Podlasiu w ciągu ostatnich trzech lat mammografię zrobiło tylko 37 proc. pań w wieku od 50 do 69 lat, co daje województwu dopiero 13. miejsce w kraju. Najczęściej badają się panie w powiecie hajnowskim (ponad 44%) i sejneńskim (niemal 43%), najrzadziej zaś w Łomży i powiecie łomżyńskim - tu na mammografię zgłosiła się tylko co piąta kobieta.

Badania mammograficzne można wykonać w placówkach stacjonarnych w mammobusach. W czwartek (11.05) taki autokar będzie stał w Miastkowie przy ośrodku kultury i w parku w Śniadowie. W piątek (12.05) mammobus stanie w Jedwabnem i Małym Płocku. W poniedziałek (15.05) będzie w Radziłowie i Wąsoszu, we wtorek (16.05) w Szczuczynie, a w środę w Rajgrodzie. Wcześniej trzeba telefonicznie zarejestrować się na badanie: (58) 666 24 44 lub 801 080 007.

na podstawie www.radio.bialystok.pl


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0