Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Mammografia może uratować życie

Rak piersi zabija codziennie kilkanaście Polek, a w ciągu roku prawie 5 tysięcy. Na ryzyko zachorowania na ten nowotwór najbardziej narażone są kobiety po 50. roku życia. Badania mammograficzne umożliwiają wykrycie raka piersi we wczesnym etapie rozwoju. Niestety jak wynika z danych Podlaskiego Oddziału NFZ badania najrzadziej wykonują kobiety w Łomży.

Dzięki mammografii można wykryć raka piersi we wczesnym etapie rozwoju - podkreśla rzecznik Podlaskiego Oddziału NFZ Rafał Tomaszczuk. Jak dodaje, dzięki prześwietlaniu tkanek można znaleźć nieprawidłowości o wiele wcześniej, zanim będzie je można wyczuć lub zobaczyć. Niestety, jedynie ok. 20% pacjentek zgłasza się do lekarza we wczesnym stadium raka – te panie mają szansę na całkowite wyleczenie. Na Podlasiu w ciągu ostatnich trzech lat mammografię zrobiło tylko 37 proc. pań w wieku od 50 do 69 lat, co daje województwu dopiero 13. miejsce w kraju. Najczęściej badają się panie w powiecie hajnowskim (ponad 44%) i sejneńskim (niemal 43%), najrzadziej zaś w Łomży i powiecie łomżyńskim - tu na mammografię zgłosiła się tylko co piąta kobieta.

Badania mammograficzne można wykonać w placówkach stacjonarnych w mammobusach. W czwartek (11.05) taki autokar będzie stał w Miastkowie przy ośrodku kultury i w parku w Śniadowie. W piątek (12.05) mammobus stanie w Jedwabnem i Małym Płocku. W poniedziałek (15.05) będzie w Radziłowie i Wąsoszu, we wtorek (16.05) w Szczuczynie, a w środę w Rajgrodzie. Wcześniej trzeba telefonicznie zarejestrować się na badanie: (58) 666 24 44 lub 801 080 007.

na podstawie www.radio.bialystok.pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę