Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 710

Obwodnica Łomży będzie w 2021 roku?

Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa, Jerzy Szmit, podpisał i przekazał Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad, Krzysztofowi Kondraciukowi, dokument zobowiązujący go do ogłaszania przetargów na zaprojektowanie i zbudowanie dwóch kolejnych odcinków drogi ekspresowej S61 stanowiących obwodnicę Łomży. Zgodnie z oczekiwaniami obwodnica miałaby zostać oddana do użytku do końca 2021 roku. Całościowy koszt jej budowy może wynieść nawet 1 miliard 250 milionów złotych.

Podpisanie „zlecenia” na obwodnicę Łomży odbyło się we wtorek w Urzędzie Gminy Łomża. To przez jej tereny przebiegać będzie większość obwodnicy, która tylko na niewielkim fragmencie przecina tereny administracyjne miasta Łomża, i na jej terenie znajdować się mają trzy z czterech węzłów umożliwiających zjazd i wjazd na obwodnicę w ciągu drogi ekspresowej S61.
- To nasze szerokie okno na świat – mówił o obwodnicy wójt gminy, Piotr Kłys, wyrażając przekonanie, że przyjadą nią inwestorzy, którzy będą chcieli w jej pobliżu lokować swoje biznesy. 
Kłys, już po podpisaniu przez wiceministra i przekazaniu dyrektorowi GDDKiA zlecenia na przetargi, przekazał im, ale także posłowi Lechowi Kołakowskiemu i wojewodzie Bohdanowi Paszkowskiemu po szpadlu. - My jesteśmy bardzo wierzący. Jak wychodzimy modlić się o deszcz to bierzemy parasolki – mówił wójt wskazując, że te szpadle są takimi maskotkami, które mają zachęcić do energicznej pracy.

Historyczna chwila
- To dzień historyczny, od wielu lat czekamy na budowę Via Baltica i obwodnicy Łomży – mówił poseł Kołakowski dziękując ministrowi za skierowanie kolejnych zadań do przetargów. - Obwodnica Łomży jest konieczna, oczekujemy, że zadanie zostanie wykonane jak najszybciej. 
Poseł Bernadeta Krynicka dodawała, że to „otwarcie nowego tysiąclecia” i szansa dla regionu, bo obwodnica Łomży otworzy nowe tereny inwestycyjne. 
Poseł Kazimierz Gwiazdowski podkreślał, że to ważny moment, ale trzeba jeszcze zmobilizować siły aby szybko przeprowadzić procedury przetargowe, zaprojektować drogę, uzyskać zezwolenie na jej realizację i rozpocząć prace. 
- Jesteśmy świadkami tego, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje składanych obietnic. Będziemy świadkami jak słowo będzie stawało się ciałem – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.  
- Za każdym sukcesem stoją konkretni ludzie – mówił wiceminister Jerzy Szmit podkreślając znaczenie zaangażowania, zwłaszcza posła Lecha Kołakowskiego, w doprowadzenie do realizacji tej drogi.

Obwodnica Łomży będzie długa i droga
Krzysztof Kondraciuk, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad mówił, że obwodnica Łomży to około 20 km nowej drogi ekspresowej S61, z czterema węzłami – Łomża Południe, Łomża Zachód, Nowogród i Łomża Północ (ten ostatni węzeł został przywrócony do realizacji dzień wcześniej, po publikacjach na 4lomza.pl i interwencjach m.in. posła Kołakowskiego i wójta Piątnicy Krzysztofa Kozickiego). Poza tym mają być zbudowane dwa łączniki do dróg krajowych nr 63 (Łomża - Zambrów) i 64 (Piątnica - Jeżewo). Największym przedsięwzięciem będzie budowa nowego mostu przez Narew, który będzie znajdował się na najdłuższej w regionie estakadzie mającej 1,2 km długości. Planuje się, że droga zostanie zbudowana i oddana do użytku w 2021 roku, a całościowy koszt z wykupami gruntów, może wynieść 1 miliard 250 milionów złotych.
Obwodnica Łomży, tak jak niemal cała Via Baltica, będzie dwujezdniową drogą ekspresową, z nawierzchnią betonową. 

Ekspresowa Via Baltica
Drogowcy zapowiadają, że w niedługim czasie planowane są ogłoszenia przetargów na ostatnie odcinki Via Baltica od Łomży do Ostrowi Mazowieckiej. Prawdopodobnie nastąpi to w połowie maja. W tym samym czasie drogowcy chcą też otwierać oferty firm zainteresowanych budową Via Baltica na odcinkach od Kisielnicy do Stawisk i od Stawisk do Szczuczyna. Pierwotnie planowano, że otwarcie ofert będzie w połowie kwietnia, ale ze względu na bardzo dużo pytań – ponad 1100 – ma to być przesunięte o miesiąc.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę