Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 31 maja 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 691

Straż Miejska do rozwiązania... po anonimach?

Likwidacja Straży Miejskiej w Łomży była pierwszym punktem programu wyborczego kandydata na prezydenta miasta Mariana Niecieckiego z komitetu wyborczego Nowa Prawica Janusza Krowin – Mikke. Jej działacze zbierali nawet podpisy mieszkańców pod wnioskiem o referendum w tej sprawie, ale nie uzbierali wymaganego minimum, aby móc zgłosić wniosek. Niektórych kandydatów komitetu przyjął później prezydent Mariusz Chrzanowski, który teraz chce też likwidacji Straży Miejskiej. Wniosek prezydenta trafił do Rady Miejskiej. Powodem mają być „opinie mieszkańców oraz racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi”. Jak się okazuje, że w sprawie Straży Miejskiej do ratusza dotarło „kilkadziesiąt maili”, z których blisko połowa to anonimy. Na ich podstawie stwierdzono, że „zdecydowana większość” mieszkańców, opowiedziała się za likwidacją formacji, która działa od 25 lat.

O prezydenckim zamiarze likwidacji Straży Miejskiej ratusz informował już w połowie września. Wówczas podawano, że prezydent rozważa także reorganizację formacji zachęcając mieszkańców do wysyłania do Urzędu Miejskiego opinii w tej sprawie. W ubiegłym tygodniu ratusz poinformował o podjęciu przez prezydenta Chrzanowskiego działań zmierzających do likwidacji Straży Miejskiej.  Prezydent wysłał do radnych projekt uchwały w sprawie zasięgnięcia opinii Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku o zamiarze rozwiązania Straży Miejskiej. To wymóg formalny przed likwidacją formacji. Powodem mają być „opinie mieszkańców oraz racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi”. W Straży Miejskiej, która funkcjonuje w Łomży od 1991 r., pracuje 12 osób. 

Straż zlikwidujemy, strażnicy zostaną
- Od połowy września mieszkańcy Łomży mogli wyrazić swoją opinię na temat przyszłości Straży Miejskiej. Napłynęło do nas w tej sprawie kilkadziesiąt maili – odpowiada Grzegorz Daniluk z ratusza, gdy dopytujemy o ich liczbę. Miejski urzędnik podaje, że ok. 60 proc. e-maili było podpisanych imiennie. Reszta podpisów nie miała. Na ich podstawie w ratuszu wysnuto wniosek, iż „łomżanie uważają, że koszty ponoszone na utrzymanie Straży Miejskiej są niewspółmierne do osiąganych efektów. Wyrażają ponadto pogląd, iż zadania strażników w zakresie utrzymywania porządku publicznego oraz w ruchu drogowym na terenie miasta lepiej i skuteczniej jest w stanie realizować Policja”. 
W opublikowanym komunikacie na temat planów likwidacji Straży Miejskiej jest zapowiedź prezydenta Chrzanowskiego, że „nie oznaczałoby to pozbawienia pracy zatrudnionych w tej formacji pracowników”. Mieliby oni zostać przeniesieni do realizacji innych zadań.

Gdzie te oszczędności?
„Koszty utrzymania (Straży Miejskiej – dop. red.) - nie są małe” - podaje oficjalnie ratusz wskazując jednocześnie, że „ze wstępnych szacunków wynika, iż całkowita likwidacja Straży Miejskiej pozwoli zaoszczędzić Miastu ponad 430 tys. zł rocznie.” 
W tegorocznym budżecie miasta na funkcjonowanie Straży Miejskiej zapisane jest 928 tys. złotych. Ponad 800 tys. zł to pieniądze na wynagrodzenia osobowe pracowników i pochodne. I właśnie na tym miałyby zostać wygospodarowane największe oszczędności – „blisko 330 tys. zł (…) przez poczynienie roszad kadrowych”. 
- Pięć osób zostałoby zatrudnionych w mającym powstać Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego, kolejne wzmocniłyby kadrę urzędniczą, po odejściu pracowników na emeryturę – wyjaśnia Daniluk. 
Dalsze oszczędności to: - Ok. 70.100 zł zaoszczędzimy na wynajmie i użytkowaniu pomieszczeń w (miejskiej – dop. red.) Hali Targowej. Do dyspozycji Miasta byłyby ponadto 2 samochody, na ryczałtach samochodowych (wypłacanych pracownikom – dop.red.) oszczędzimy ok. 21.100 zł.
Kolejne 12 tys. zł to roczny koszt dozoru budynków Urzędu Miejskiego, który teraz wykonuje firma zewnętrzna, a po likwidacja Straży Miejskiej ochroniarzami w ratuszu staliby się niektórzy z obecnych strażników. Ponadto ratusz zyskałby  „nowe meble i sprzęt” - co jak dodaje Daniluk - „to będą również oszczędności rzędu kilku tysięcy”. 

Decyzja pod koniec listopada
Radni nad prezydenckim wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie zasięgnięcia opinii Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku o zamiarze rozwiązania Straży Miejskiej, mają debatować na sesji 30 listopada. Wcześniej mają odbyć się jeszcze otwarte konsultacje dotyczące przyszłości Straży Miejskiej. Ich termin to 25 listopada 2016 r., godz. 12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łomży. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę