Wszystko do włosów zimą – porady fryzjera
Wszystko do włosów czego potrzebujemy zimą to odpowiednia pielęgnacja i ochrona. Po to by przez całą zimę cieszyć się zdrowymi i lśniącymi włosami wystarczy pamiętać o kilku zasadach ich pielęgnacji. Najczęstsze problemy jakie sprawiają nieodpowiednio traktowane włosy to przesuszenie, brak połysku, nadmierne wypadanie i łamliwość. Radzimy jak tego uniknąć, o czym pamiętać i czym pielęgnować włosy w czasie zimy.
Ochrona przed mrozem
Włosy nie lubią ujemnych temperatur. Mróz może uszkodzić cebulki w rezultacie czego włosy wolniej rosną a nawet mogą wypadać . Dlatego niezbędne jest noszenie czapek, kominów lub chust, które osłonią głowę przed chłodem. Wiele kobiet unika czapki ze względu na psucie się fryzury, ale lepiej jest mieć nieco potargane włosy, niż narazić je na działanie mrozu. Warto wiedzieć, że okrycie głowy powinno być wykonane z naturalnych tkanin, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza dzięki czemu skóra będzie mogła swobodnie oddychać. Poza tym czapki wykonane np. z bawełny nie elektryzują włosa i po zdjęciu wystarczy tylko nieznacznie poprawić fryzurę. Najlepiej gdy czapka nie uciska włosów, więc wybierajcie obszerniejsze modele i nie zapomnijcie o częstym praniu i płukaniu okrycia głowy w płynie do płukania tkanin. Użycie płynu zapobiega elektryzowaniu się bo ma on działanie antystatyczne.
Pielęgnacja
Z powodu używania czapki włosy częściej się przetłuszczają, ale nie znaczy to, że trzeba je codziennie myć szamponem. Tak intensywne mycie może osłabić włosy, dlatego starajmy się częściej wiązać włosy w kucyk, warkocz lub kok. Nawet lekko przetłuszczone będą się dobrze prezentować. Nie myjcie ich częściej niż co drugi dzień. Kolejnym problemem dla włosów zimą jest centralne ogrzewanie, które powoduje, że powietrze jest suche i gorące. Dlatego by zapewnić włosom maksimum komfortu, o który trudno w zimowych warunkach nie używajcie suszarki. Pozwólcie włosom wyschnąć w sposób naturalny, będą Wam za to naprawdę wdzięczne. Jeśli spieszycie się na spotkanie, a włosy są wilgotne można je dosuszyć suszarką z jonizatorem, która ma strumień zimnego powietrza. To najbezpieczniejsza zimą metoda na mokre włosy.
Wszystko do włosów
Zimą oprócz tradycyjnych szamponów i odżywek dobrze jest stosować oleje do włosów. Olej należy nanieść na włosy, a następnie przykryć je foliowym czepkiem i zawinąć w ręcznik lub założyć czapkę. Chodzi o to by w cieple oleje mogły przeniknąć do wnętrza włosa. W pozostałych kosmetykach takich jak spray i pianki do włosów sprawdźcie skład. Zimą najlepiej jest używać kosmetyków na bazie parafiny i silikonów, unikać natomiast gliceryny.
Doskonałym pomysłem jest zastosowanie raz w tygodniu nawilżającej płukanki z siemienia lnianego i odrobiny octu jabłkowego. Końcówki włosów szczególnie zimą narażone są na zniszczenie. Ponieważ jest to najstarsza część włosa bardzo łatwo ją uszkodzić. Po to by zapobiegać rozdwajaniu się końcówek dobrze jest chować je pod kurtką czy szalikiem. By wzmocnić tą część włosa możecie użyć specjalnej maseczki do włosów na rozdwajające się końcówki. Powinno pomóc ochronić je przed zniszczeniem. O ile latem można sobie pozwolić na byle jaką szczotkę czy grzebień, o tyle zimą trzeba zadbać o to by szczotka była z naturalnego włosia. Pomaga to w zachowaniu włosów w dobrym stanie i zapobiega ich elektryzowaniu się.
Odpowiednia dieta
Zimą spożywamy mniej owoców i warzyw co powoduje niedobory witamin i minerałów. Włosy tego bardzo nie lubią. Skutkiem niedoboru witaminy A jest łupież, brak witaminy C powoduje rozdwajanie się końcówek, a braki żelaza mogą spowodować łamliwość łodyg włosowych. Starajmy się więc jeść jak najwięcej warzyw i owoców dostępnych w sklepach nawet zimą. Przygotowujmy fantazyjne sałatki z dostępnych zimą warzyw i kiełków, nie przesadzajmy z wysokokalorycznymi produktami – to nie tylko ocali nasze włosy od niedożywienia ale też pozwoli nam utrzymać prawidłową wagę. Dietetycy polecają również jedzenie orzechów, pestek dyni i słonecznika oraz płatków owsianych.
Doskonale sprawdza się też zimowa dieta oparta na owocach morza. Ryby zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych Omega-3, a także białko i witaminy A, D i B. Zimą nie wolno zapominać o wypijaniu dwóch litrów czystej wody dziennie. Najlepsza będzie woda źródlana na co dzień i raz na jakiś czas butelka wody mineralnej. Wiele pań decyduje się zimą na suplementację. Bezpiecznie można używać oleju z wiesiołka, tranu i mieszanek przygotowanych w celu wzmocnienia włosów. Wszystko do włosów na zimę kupisz w sklepie Hebe: https://www.hebe.pl/wlosy.