Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 684

Najlepszy dyrektor w mieście?

Sieć Obywatelska Watchdog Polska zapytała wszystkie miasta na prawach powiatu w kraju o to, komu – z imienia i nazwiska - przyznano nagrody, w jakiej wysokości i jakie szczególne osiągnięcia uzasadniały ich przyznanie. Zebrane dane zaprezentowano w formie aktywnej mapy. Jest na niej także Łomża oraz odpowiedź jaką Watchdog otrzymała z ratusza. Wynika z niej, że w 2015 roku największą nagrodę prezydent Mariusz Chrzanowski dał dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Andrzejowi Modzelewskiemu. Co ważne na to stanowisko powołał go w niedorzecznych okolicznościach w połowie roku.

Wykaz dyrektorów, którzy otrzymali nagrody od prezydenta Mariusza Chrzanowskiego
Wykaz dyrektorów, którzy otrzymali nagrody od prezydenta Mariusza Chrzanowskiego

- Pracownicy samorządowi mogą otrzymać nagrody tylko za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej – podkreśla Sieć Obywatelska Watchdog Polska, której akcja miała na celu sprawdzenie jak  w największych urzędach samorządowych w kraju wyglądało to w praktyce w 2015 roku. 
Dlaczego to ważne?  Watchdog Polska twierdzi, że z trzech powodów:
1. Pracownicy samorządowi nie mogą uzyskać nagrody z jakiegokolwiek powodu. Nagradzać można tylko za „szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej” (stanowi o tym art. 36 ust. 6 ustawy o pracownikach samorządowych). Szerokie i niedookreślone pojęcie „szczególnych osiągnięć w pracy zawodowej” pozostawia dużą uznaniowość lokalnym władzom. Dlatego też w tym obszarze niezbędne jest sprawowanie społecznej kontroli nagradzania – czy nagrody faktycznie przyznano za owe osiągnięcia.
2. Społeczeństwo ma prawo wiedzieć, jak wydawane są pieniądze publiczne. To właśnie z tych środków wypłacane są nagrody. Wiedza o polityce nagradzania stanowi podstawę do dyskusji o oszczędnym, gospodarnym i rzetelnym gospodarowaniu „wspólnym groszem”.
3. W końcu, wiedza o nagradzaniu pozwala na rozliczanie władz z ich działalności, gdyż więcej wiemy o tym, jakie rozstrzygnięcia podejmują (w tym przypadku – rozstrzygnięcia dotyczące nagradzania pracowników samorządowych).

W przypadku Łomży Watchdog Polska poza ogólnymi informacjami, że nagrody dla pracowników ratusza w 2015 roku wyniosły łącznie niespełna 12 tys zł i że otrzymało je w sumie 15 osób – te informacje podawaliśmy już wcześniej, otrzymała także listę 11 nazwisk dyrektorów miejskich placówek nagrodzonych przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Dyrektorzy nagrody otrzymali „za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej”. Kwoty jakimi nagradzał ich prezydent wahają się od 3 tys. zł do 6,5 tys. zł. Najniższą nagrodę otrzymał Jarosław Antoniuk dyrektor Teatru Lalki i Aktora, a najwyższą – Andrzej Modzelewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Modzelewski fotel dyrektora MOSiR objął od 1 lipca 2015 roku. Wcześniej prezydent Chrzanowski ogłosił konkurs z dziwacznymi wymaganiami po czym do granic absurdu naciągną tłumaczenia, że ówczesny miejski radny z prezydenckiej frakcji spełnia kryteria konkursowe. To wówczas rozszyfrowaliśmy skrót MOSiR jako Miasto Obstawiamy Swoimi i Rodziną. Później jeszcze wracaliśmy do tego „tłumaczenia” np. wtedy, gdy Modzelewski bez konkursu do pracy przyjmował żonę asystenta medialnego prezydenta Chrzanowskiego.

Zobacz: Kto, ile, za co? – zobacz mapę nagród w samorządach - Sieć Obywatelska Watchdog Polska

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę