wtorek, 21 listopada 2017 napisz DONOS@

Szczuczyn w rozgałęzieniu dwóch ekspresówek

W maju rząd wytyczył nową drogę ekspresową S16 od Ełku po Knyszyn pod Białymstokiem. Wówczas na mapie rysowano linię prostą... przez Grajewo. Okazuje się jednak, że drogowcy planują inny przebieg tej ekspresówki. Podczas odbywających się konsultacji społecznych do tworzonych obecnie koncepcji programowych przebiegu Via Baltica od Szczuczyna po Raczki, przedstawiono projekty, z których wynika, że S61 i S16 mają połączą się nie w okolicach Ełku, ale pod Szczuczynem.

Węzeł Guty pod Szczuczynem w ciągu drogi ekspresowej S61 (Via Baltica)
Węzeł Guty pod Szczuczynem w ciągu drogi ekspresowej S61 (Via Baltica)

S16 od Ełku do Knyszyna i dalej Białegostoku rząd wytyczył, aby – jak przekazywano - połączyć dwa międzynarodowe szlaki Via Baltica (S61 z państw nadbałtyckich przez Warszawę na zachód Europy) i Via Carpatia (prowadzący S19 na południe Polski i przez Słowację, Węgry do Rumunii, Bułgarii i Grecji).

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami dotyczącymi przebiegu planowanej kontynuacji trasy S16 w kierunku Knyszyna, projektujący drogę ekspresową S61 inżynierowie już teraz, znajdujący się w okolicy Szczuczyna „węzeł Guty”, zaprojektowali z wylotem w celu przyszłościowego połączenia dróg S61 i S16 właśnie w tym miejscu. 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0