Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 677

Zmiana w komendzie

Mł. insp. Jacek Adamski odchodzi ze stanowiska Komendanta Miejskiego Policji w Łomży. 39-letni Adamski, policjant z Białegostoku, łomżyńską jednostką kieruje od ponad dwóch lat, a teraz wraca do Białegostoku. Przynajmniej przez jakiś czas łomżyńską komendą rządzić będzie komisarz Tomasz Haraburda. To także policjant z Białegostoku, który podczas niedzielnych uroczystości policyjnych na Starym Rynku odebrał, z rąk wiceministra MSWiA Jarosława Zielińskiego, akt powołania na stanowisko pierwszego zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Łomży.

Jacek Adamski służbę w policji rozpoczął w 1996 r. Był m.in. naczelnikiem prewencji w I Komisariacie Policji w Białymstoku, naczelnikiem Sekcji Ruchu Drogowego KMP w Białymstoku, oraz naczelnikiem Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Od kwietnia 2014 roku pełnił funkcję Komendanta Miejskiego Policji w Łomży. Decyzja o odejściu z tego stanowiska już zapadła, wynika z nieoficjalnych informacji. Mł. insp. Jacek Adamski miałby objąć stanowisko dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku. Szef tego oddział został oficjalnie pożegnany wczoraj. 
OPP w Białymstoku wchodzi skład centralnego odwodu Komendanta Głównego Policji. Do jego zadań należy m.in.: prowadzenie operacji policyjnych w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego; ochrona porządku publicznego w czasie konstytucyjnie określonych stanów nadzwyczajnych, katastrof naturalnych i awarii technicznych; ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas legalnych zgromadzeń publicznych oraz w czasie imprez masowych i protestów społecznych; oraz przywracanie porządku publicznego w przypadkach zbiorowego naruszenia prawa. 

Komisarz Tomasz Haraburda to także policjant z Białegostoku, który do łomżyńskiej jednostki trafił w czerwcu. Wówczas został pełniącym obowiązki pierwszego zastępcy komendanta po nagłej rezygnacji mł. insp. Roberta Góreckiego, który funkcję tę sprawował od jesieni 2009 roku.  Haraburda w policji pracuje od 2004 roku, a od 2009 roku związany był z Centralnym Biurem Śledczym Policji w Białymstoku, skąd trafił do Łomży. Formalny akt powołania na pierwszego zastępcę Komendanta Miejskiego Policji w Łomży kom. Haraburda otrzymał w niedzielę. Dokument wręczył mu Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA.

Minister Zieliński: Policjanci są patriotami
Podczas łomżyńskich uroczystości związanych z 97. rocznicą powstania Policji, poza powołaniem nowego zastępcy komendanta, minister Zieliński wręczył także blisko 60 policjantom odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe. Najwyższe z odznaczeń otrzymał podkomisarz Kamil Bartosz Murat, naczelnik wydziału kryminalnego. W niedzielę odebrał przyznany mu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę srebrny medal za długoletnią służbę. Podkomisarz Andrzej Skrodzki i aspirat sztabowy Robert Ostrowski otrzymali zaś przyznane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji brązowe odznaki zasłużony policjant. 
W przemówieniu do zebranych na Starym Runku policjantów i mieszkańców wiceminister Zieliński, przywołując wydarzenia z 24 lipca 1919 roku, gdy po 123 latach zaborów i niewoli powołano do życia Policję państwową, jako jedną ze struktur odradzającego się państwa polskiego, mówił, że tak jak wówczas, tak i dziś, policja ma strzec jednej z wartości najwyższych jaką jest bezpieczeństwo obywateli. 
- Policja zbudowała etos – etos policji i funkcjonariusza – mówił minister Zieliński podkreślając, cała ta działalność jest wyprowadzona ze słowa „służba” zarówno drugiemu człowiekowi jak i ojczyźnie. Minister podkreślał, że policja ma ścigać i tępić przestępców, ale ma być przyjazna wobec zwyczajnych mieszkańców.
- Ludzie muszą być z policją, muszą mieć do niej zaufanie, a policja musi na to zaufanie zasłużyć – dodawał. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę