poniedziałek, 18 grudnia 2017 napisz DONOS@

Unijne pieniądze na budowę ekspresówki

GDDKiA poinformowała o podpisaniu umowy na dofinansowanie budowy ekspresowej „ósemki” od Wyszkowa do granicy z województwem podlaskim w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. To niespełna 38,5 km drogi, której budowa pochłonie 1 mld 334 mln zł, przy czym 663 mln zł to dofinansowanie UE. Budowa tego odcinak ekspresówki trwa od początku roku. Zgodnie z planem droga ma być gotowa w 2018 roku.

Inwestycja poprowadzona jest w większości po śladzie istniejącej drogi krajowej nr 8 i obejmuje 3 odcinki drogi ekspresowej S8, rozdzielone istniejącą obwodnicą miasta Ostrów Mazowiecka. Na wszystkich odcinkach przewidziano przekrój dwujezdniowy z dwoma pasami ruchu, dostosowany do prognozowanego poziomu ruchu, wraz z pasem dzielącym oraz pasem awaryjnym. Na tym odcinku ekspresówki przewidziano budowę 7 węzłów drogowych i 3 miejsc obsługi podróżnych. 
Drogowcy podkreślają, że planowana droga ekspresowa S8 wpłynie na wzrost bezpieczeństwa ruchu i ułatwi ruch tranzytowy. Wiedzie tędy europejski korytarz transportowy, łączący dzis Warszawę, Białystok i dalej Rygę oraz Helsinki. Po wybudowaniu planowanej S61 ten korytarz (Via Baltica) będzie prowadził przez Łomżę z pominięciem Białegostoku.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0