Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Via Baltica przez Łomżę - rząd nie ma pieniędzy

Główne zdjęcie
Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa

W najbliższych trzech - czterech miesiącach na pewno nie będą ogłaszane przetargi na poszczególne odcinki Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej przez obwodnicę Łomży po Szczuczyn. W tym roku też raczej nie – mówił Jerzy Szmit wiceminister infrastruktury i budownictwa odpowiedzialny za transport drogowy i budowę dróg. - Realnie, to raczej przyszły rok mogły być tym, który będzie otwierał te następne kroki w tym procesie – dodawał pytany kiedy ruszy budowa Via Baltica, dodając, że podstawowym mankamentem jest brak środków. - Na pewno taka wola jest – zapewniał Szmit w Łomży.

Jerzy Szmit jest jednym z polityków PiS, którzy przyjechali na wyjazdowe posiedzeniu klubu parlamentarnego PiS w Łomży. Rano był w parku Przemysłowym Łomża, gdzie miał spotkać się z przedsiębiorcami i samorządowcami. Na spotkanie przyszło czterech przedsiębiorców, czterech pracowników ratusza z wiceprezydentem Andrzejem Garlickim, trzech radnych miejskich, kilku pracowników PPŁ i dziennikarze. 
Wiceminister Szmit mówił, że wykluczenie komunikacyjne Polski północno-wschodniej jest od wielu wielu lat. Podkreślał, że poprzednia ekipa rządząca w kraju przez 8 lat „robiła wiele, aby to zapóźnienie nadal trwało” i na to z dokumentów, które przeglądałem po objęciu urzędu jasno wynika – zapewniał wiceminister. 
Zarzucił politykom PO, że w ostatnim czasie przed kampanią wyborczą do tworzonego nowego programu budowy dróg krajowych „dopisywano bez opamiętania i bez zapewnienia środków”.
Mówił także, że drogi w Polsce budowane są zbyt drogo, dlatego podjęto działania, aby te koszty obniżyć i jak mówił już są pierwsze wnioski. 
- Jestem przekonany, że będziemy mogli obniżyć koszty budowy dróg, a więc zabudować ich więcej – mówił wiceminister Szmit.

Via Baltica - „taka wola jest, ale...”
Pytany przez nas przed otwartym spotkaniem o plany budowy Via Baltica wiceminister Szmit mówił, że „dobrą wiadomością” jest ta, że udało się pozyskać dofinansowanie z Komisji Europejskiej z program Łącząc Europę na budowę odcinka Szczuczyn – granica z Litwą. 
- Jeśli na północy udało nam się uwolnić trochę środków, to będzie łatwiej wpisać (pozostały odcinek - dop. red.) do programu w następnych latach – dodawał wiceminister zapewniając, że trwa opracowywanie szacunków na ile rząd stać i w jakich terminach będzie można poszczególne odcinki uruchamiać. - W planie Via Baltica jest, szukamy pieniędzy na dokończenie budowy – mówił.
Pytany wprost, czy w najbliższych miesiącach GDDKiA będzie mogła ogłaszać – zgodnie z planami – przetargi na tę drogę w systemie projektuj i buduj wiceminister  odpowiadał, że „w najbliższych 3 – 4 miesiącach na pewno nie”.
- Nie ma zapewnionego finansowania. Muszę odpowiedzieć jednoznacznie, że w tym okresie nie będzie ogłaszanych przetargów – mówił.
Pytany czy w tym roku jest szansa na ogłoszenie takich przetargów odpowiadał, że „realnie, to raczej przyszły rok mogły być tym, który będzie otwierał te następne kroki w tym procesie”.
Także podczas otwartego spotkania wiceminister powtórzył, że możliwe jest w 2017 roku rozpoczęcie obwodnicy Łomży.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę