środka, 18 października 2017 napisz DONOS@

Ekspresówką do Warszawy

Jeszcze w grudniu może rozpocząć się wycinka drzew pod budowę drogi ekspresowej pomiędzy Ostrowią Mazowiecką a Wyszkowem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku poinformowała, że posiada już komplet zezwoleń na realizację brakujących odcinków o długości 38,5 km drogi ekspresowej S8 od granicy z województwem podlaskim do Wyszkowa. Rozpoczęcie pracy przy budowie drogi planowane jest na wiosnę przyszłego roku. Droga ta ma być częścią europejskiego korytarza transportowego Morze Północne - Morze Bałtyckie, który dalej - na północ od Ostrowi Mazowieckiej ma prowadzić Via Baltica przez Łomżę.

fot. GDDKiA o. Białystok
fot. GDDKiA o. Białystok

W ubiegłym tygodniu wojewoda mazowiecki wydał zezwolenie na budowę odcinka drogi ekspresowej S8 od Wyszkowa do istniejącej obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej oraz na realizację odcinka od obwodnicy Ostrowi do granicy województwa podlaskiego. Obu dokumentom nadany został rygor natychmiastowej wykonalności. Tym samym z dniem wydania decyzji nieruchomości przeznaczone pod drogę przechodzą na własność Skarbu Państwa, a Mazowiecki Urząd Wojewódzki będzie prowadził procedurę odszkodowawczą.
- Uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowych pozwala na podpisanie - z początkiem przyszłego roku - umów z wykonawcami, którzy złożyli najkorzystniejsze oferty na budowę trzech odcinków mazowieckiej części S8 (pozostał jeszcze czas na odwołania) – przekazuje Rafał Malinowski, rzeczni prasowy białostockiego oddziału GDDKiA.
W sumie wybrane najtańsze oferty opiewają na kwotę blisko miliarda złotych. Droga ekspresowa S8 na całej długości ma mieć dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każda stronę. Rozpoczęcie prac budowlanych możliwe będzie – według GDDKiA - w II kwartale przyszłego roku, ale niezbędna wycinka drzew kolidujących z projektowaną drogą na terenach administrowanych przez Lasy Państwowe ruszy prawdopodobnie jeszcze w grudniu tego roku.
Kierowcy dwujezdniową ekspresową drogą do Warszawy będą mogli jeździć – według planów drogowców - od drugiej połowy 2018 roku.
Do tego czasu ukończona ma być już także obwodnica Marek przy której prace budowlane już trwają. Według harmonogramu z nowego Programu Budowy Dróg Krajowych wówczas drogowcy powinni budować już obwodnicę Łomży i prowadzącą do niej trasę Via Baltica.

 

170919012406.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0