Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 07 czerwca 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 640

Będzie podwyżka opłat za ścieki

W przyszłym roku łomżanie więcej zapłacą do kasy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Należąca do miasta spółka podnosi cenę odbioru ścieków i to aż o niemal 10%. MPWiK podaje, że w przeliczeniu na mieszkańca podwyżka będzie oznaczała wyższe rachunki o 1 zł i 33 gr. miesięcznie, ale sumarycznie zwiększy jej przychody w ciągu roku o około 1 milion złotych. Nowe stawki powinni jeszcze zaakceptować łomżyńscy radni, ale najpewniej tego nie zrobią. Prezydent projekt stosownej uchwały przekazał im tuż przed środową sesją Rady Miasta i radni nie zgodzili się na takie procedowanie, tym bardziej, że prezydent wniosek od MPWiK dostał 5 tygodni wcześniej. Formalnie radni na głosowanie nowego cennika mają czas do końca przyszłego tygodnia, ale nawet jeśli tego nie zrobią, podwyżka i tak wejdzie w życie, bo ceny zweryfikował prezydent Łomży. Ten chwali się, że doprowadził do zmniejszenia planowanej podwyżki o... 7 groszy brutto.

Nowa cena odprowadzania ścieków w Łomży ma wynosić 5 zł i 56 groszy za tysiąc litrów, czyli o 47 groszy więcej niż dotychczas. Jak czytamy w dokumentacji, którą z wnioskiem o podwyżkę  prezydent Mariusz Chrzanowski przedstawił wczoraj radnym miasta, „w dniu 22.10.2015 roku wpłynął (do prezydenta – dop. red.) wniosek z MPWiK w Łomży w sprawie „zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków”. MPWiK wnioskował  o podniesienie cen za odprowadzanie ścieków o 50 groszy netto do kwoty 5,21 (brutto 5,63) co dawało podwyżkę o 10,62%.
- Zgodnie z obowiązującymi uprawnieniami Prezydent Miasta dokonał weryfikacji wniosku i doszedł do wniosku, że zakładana podwyżka jest zbyt duża. Analiza dokumentów źródłowych oraz wstępna rozmowa z przedstawicielami MPWiK pozwoliła, aby wskazana podwyżka była niższa o 6 groszy i wynosiła 44 grosze netto do kwoty 5,15 netto – czytamy w materiałach przekazanych radnym tuż przed środową sesją.
Wśród nich jest także autopoprawka wniosku MPWiK do prezydenta, datowana na 24. i 25. listopada 2015 roku. Prezydent w piśmie przewodnim do radnych twierdzi, że podwyżka wynika z: konieczności realizacji inwestycji zatwierdzonych Uchwałą Rady Miasta nr 26/VH/15 z dnia 25.03.2015 w sprawie Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji Urządzeń wodociągowych i Kanalizacyjnych na terenie Miasta Łomża w latach 2015-2020 oraz braku takiej podwyżki w roku ubiegłym.
Władze MPWiK w przekazanych prezydentowi materiałach są bardziej precyzyjne. Podwyżka cen odbioru ścieków o 9,23% spowodowana jest wzrostem bieżących kosztów odprowadzania i oczyszczania ścieków (o blisko 750 tys. zł), wygenerowaniem przez spółkę po 9. miesiącach tego roku straty netto – minus 352 tys. zł, w tym na ściekach – minus 836,5 tys. zł, oraz koniecznością zabezpieczenia środków finansowych na modernizację oczyszczalni ścieków. Koszt tej modernizacji szacowany jest na ponad 32 mln zł, a spółka ze środków własnych ma na nią zabezpieczyć 5,5 mln zł.  
Radni Łomży, którzy wniosek o podwyżkę cen ścieków otrzymali tuż przed wczorajszą sesją, wydawali się być skonsternowani. Większością głosów nie zgodzili się na tak nagłe procedowanie nad tym dokumentem, tym bardziej, że tak naprawdę – o czym przekonywali się w latach ubiegłych - niewiele w tej materii mają do powiedzenia.  
- Zgodnie z art. 24 ustawy dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków rada powinna taki wniosek (MPWiK – dop. red.) zatwierdzić w ciągu 45 dni od jego złożenia. Jeżeli w tym czasie tego nie zrobi, taryfy zaproponowane we wniosku, skorygowane o wskazane wcześniej 6 groszy, wejdą w życie – napisał radnym prezydent Mariusz Chrzanowski.

Cena wody w przyszłym roku w Łomży nie wzrośnie. Tak jak cena wody i ścieków w Piątnicy, którą także obsługuje MPWiK Łomża. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę