Połączenie WOPiTU i szpitala to „jeden z pomysłów, nad którym dyskutuje się”
Połączenie Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień Ośrodka ze Szpitalem Wojewódzkim w Łomży jest „jednym z pomysłów, nad którym dyskutuje się”. - W chwili obecnej nie zostały podjęte jeszcze żadne wiążące decyzje odnośnie dalszego funkcjonowania Ośrodka, wszelkie koncepcje są jeszcze w fazie rozważań i konsultacji - napisał Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa, w odpowiedzi na list otwarty jaki trzy tygodnie temu poseł Lech Kołakowski skierował do Marszałka Województwa Podlaskiego Mieczysława Baszko, wyrażając swój protest przeciwko planom likwidacji WOPiTU poprzez włączenie go w struktury szpitala. Zdaniem posła to kolejny element „wygaszania Łomży”, a zrealizowanie go będzie oznaczało „utratę części miejsc pracy w Łomży i oszczędności w budżecie Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku”.
W roku 1992 ze struktur Szpitala Ogólnego w Łomży wyodrębniono Poradnię Uzależnień, która rozwinęła się w Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień. Przez te 23 lata samodzielności Ośrodek stał się znaną i cenioną placówką lecznictwa odwykowego przede wszystkim dla pacjentów z terenu byłego województwa łomżyńskiego. Ujawnione kilka tygodniu temu plany władz samorządowych województwa, pod które podlega placówka, aby ponownie połączyć go ze szpitalem wywołały protesty pracowników WOPiTU, ale także zdziwienie i oburzenie m.in. władz miasta. (zobacz: Marszałek chce włączyć „Rybaki” do szpitala w Łomży). W reakcji na medialne doniesienia o planach Urzędu Marszałkowskiego poseł Lech Kołakowski wystosował list otwarty do Marszałka Województwa Podlaskiego Mieczysława Baszko protestując przeciwko zamiarom włączenia Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży w struktury Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.
- „Łomża od momentu reformy administracyjnej i utraty statutu stolicy województwa, jest systematycznie ograbiana z urzędów, instytucji, a więc i z miejsc pracy” - podkreślał poseł Kołakowski i wzywając marszałka „do opamiętania się i odstąpienia od zapędów wygaszających kolejną instytucję i miejsca pracy w Łomży”. (zobacz: Stop wygaszaniu Łomży!!! - list otwarty posła Kołakowskiego do marszałka Baszko).
Na poselski list odpowiedział Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa podlaskiego, który informuje, że połączenie Ośrodka ze Szpitalem Wojewódzkim w Łomży jest „jednym z pomysłów, nad którym dyskutuje się”.
- Rozważane są różne koncepcje mające na celu poprawę nie tylko stanu infrastruktury technicznej Ośrodka, ale również poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie lecznictwa odwykowego na terenie byłego województwa łomżyńskiego – pisze Bogdan Dyjuk. - Chciałbym zaznaczyć, że w chwili obecnej nie zostały podjęte jeszcze żadne wiążące decyzje odnośnie dalszego funkcjonowania Ośrodka, wszelkie koncepcje są jeszcze w fazie rozważań i konsultacji.
Jak przekazuje Bogdan Dyjuk zamiarem Zarządu Województwa Podlaskiego jest wypracowanie wspólnie ze środowiskiem lokalnym docelowego modelu funkcjonowania na tym terenie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, który zagwarantuje pacjentom świadczenia zdrowotne na wysokim poziomie jakości i dostępności, a w przyszłości umożliwi dalszy rozwój i rozszerzenie zakresu świadczeń o leczenie alkoholowych zespołów abstynencyjnych (detoksykację).
Członek zarządu województwa podkreśla, że „podejmując ostateczną decyzję odnośnie dalszego funkcjonowania Ośrodka będzie miał na uwadze przede wszystkim dobro pacjentów korzystających z tych świadczeń zdrowotnych, a wszelkie ewentualne zmiany w tym zakresie zostaną przeprowadzone w sposób nieodczuwalny dla pacjentów Ośrodka i niekomplikujący ich procesów terapeutycznych i zapewniające kontynuację realizowanych dotychczas programów psychoterapeutycznych.”
Do poselskich zarzutów o likwidacji miejsc pracy i „wygaszaniu Łomży” Bogdan Dyjuk wcale się nie odnosi.
Tymczasem poseł zapowiada iż będzie „podejmował dalsze działania w sprawie obrony przed likwidacją ośrodka”.