Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Połączenie WOPiTU i szpitala to „jeden z pomysłów, nad którym dyskutuje się”

Główne zdjęcie
Baner na płocie WOPiTU w Łomży

Połączenie Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień Ośrodka ze Szpitalem Wojewódzkim w Łomży jest „jednym z pomysłów, nad którym dyskutuje się”. - W chwili obecnej nie zostały podjęte jeszcze żadne wiążące decyzje odnośnie dalszego funkcjonowania Ośrodka, wszelkie koncepcje są jeszcze w fazie rozważań i konsultacji - napisał Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa, w odpowiedzi na list otwarty jaki trzy tygodnie temu poseł Lech Kołakowski skierował do Marszałka Województwa Podlaskiego Mieczysława Baszko, wyrażając swój protest przeciwko planom likwidacji WOPiTU poprzez włączenie go w struktury szpitala. Zdaniem posła to kolejny element „wygaszania Łomży”, a zrealizowanie go będzie oznaczało „utratę części miejsc pracy w Łomży i oszczędności w budżecie Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku”.

W roku 1992 ze struktur Szpitala Ogólnego w Łomży wyodrębniono Poradnię Uzależnień, która rozwinęła się w Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień. Przez te 23 lata samodzielności Ośrodek stał się znaną i cenioną placówką lecznictwa odwykowego przede wszystkim dla pacjentów z terenu byłego województwa łomżyńskiego. Ujawnione kilka tygodniu temu plany władz samorządowych województwa, pod które podlega placówka, aby ponownie połączyć go ze szpitalem wywołały protesty pracowników WOPiTU, ale także zdziwienie i oburzenie m.in. władz miasta. (zobacz: Marszałek chce włączyć „Rybaki” do szpitala w Łomży). W reakcji na medialne doniesienia o planach Urzędu Marszałkowskiego poseł Lech Kołakowski wystosował list otwarty do  Marszałka Województwa Podlaskiego Mieczysława Baszko protestując przeciwko zamiarom włączenia Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży w struktury Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.
- „Łomża od momentu reformy administracyjnej i utraty statutu stolicy województwa, jest systematycznie ograbiana z urzędów, instytucji, a więc i z miejsc pracy” - podkreślał poseł Kołakowski  i wzywając marszałka „do opamiętania się i odstąpienia od zapędów wygaszających kolejną instytucję i miejsca pracy w Łomży”. (zobacz: Stop wygaszaniu Łomży!!! - list otwarty posła Kołakowskiego do marszałka Baszko).

Na poselski list odpowiedział Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa podlaskiego, który informuje, że połączenie Ośrodka ze Szpitalem Wojewódzkim w Łomży jest „jednym z pomysłów, nad którym dyskutuje się”.
- Rozważane są różne koncepcje mające na celu poprawę nie tylko stanu infrastruktury technicznej Ośrodka, ale również poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie lecznictwa odwykowego na terenie byłego województwa łomżyńskiego – pisze Bogdan Dyjuk. - Chciałbym zaznaczyć, że w chwili obecnej nie zostały podjęte jeszcze żadne wiążące decyzje odnośnie dalszego funkcjonowania Ośrodka, wszelkie koncepcje są jeszcze w fazie rozważań i konsultacji.
Jak przekazuje Bogdan Dyjuk zamiarem Zarządu Województwa Podlaskiego jest wypracowanie wspólnie ze środowiskiem lokalnym docelowego modelu funkcjonowania na tym terenie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, który zagwarantuje pacjentom świadczenia zdrowotne na wysokim poziomie jakości i dostępności, a w przyszłości umożliwi dalszy rozwój i rozszerzenie zakresu świadczeń o leczenie alkoholowych zespołów abstynencyjnych (detoksykację).
Członek zarządu województwa podkreśla, że „podejmując ostateczną decyzję odnośnie dalszego funkcjonowania Ośrodka będzie miał na uwadze przede wszystkim dobro pacjentów korzystających z tych świadczeń zdrowotnych, a wszelkie ewentualne zmiany w tym zakresie zostaną przeprowadzone w sposób nieodczuwalny dla pacjentów Ośrodka i niekomplikujący ich procesów terapeutycznych i zapewniające kontynuację realizowanych dotychczas programów psychoterapeutycznych.”
Do poselskich zarzutów o likwidacji miejsc pracy i „wygaszaniu Łomży” Bogdan Dyjuk wcale się nie odnosi.
Tymczasem poseł zapowiada iż będzie „podejmował dalsze działania w sprawie obrony przed likwidacją ośrodka”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę