Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Cała Via Baltica za pieniądze z „Łącząc Europę”?

Główne zdjęcie
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju - Instrument Łącząc Europę - polskie wnioski z obszaru transportu przekazane Komisji Europejskiej - pula kohezyjna

Na ponad półtora miliarda euro wyceniono budowę drogi ekspresowej S61 Ostrów Mazowiecka -Budzisko (granica państwa). Blisko 900 milionów euro potrzebnych na realizację przedsięwzięcia Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce pozyskać z zarządzanego bezpośrednio przez Komisję Europejską instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) czyli „Łącząc Europę”. Na pierwszy ogłoszony konkurs na te środki Polska zgłosiła 27 wniosków, a wśród nich jest też i ten dotyczący budowy całej Via Baltica. Jest to jedyny polski wniosek drogowy i dodatkowo największy kwotowo ze wszystkich złożonych.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju - Instrument Łącząc Europę - polskie wnioski z obszaru transportu przekazane Komisji Europejskiej - pula ogólna
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju - Instrument Łącząc Europę - polskie wnioski z obszaru transportu przekazane Komisji Europejskiej - pula ogólna

Pula pierwszego konkursu o wsparcie z instrumentu Łącząc Europę wynosi w sumie 12 mld euro. To tzw. pula ogólna – ok. 8 mld euro dla wszystkich państw członkowskich oraz na specjalna pula dla państw kohezyjnych, wynoszącą ok. 4 mld euro. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju poinformowało o przekazaniu Komisji Europejskiej 27 wniosków o dofinansowanie, przy czym aż 13 wniosków złożono do dofinansowania z puli dla państw kohezyjnych (termin oznaczający dążenie do zrównoważonego rozwoju danej wspólnoty społeczno-ekonomicznej przez likwidację dysproporcji rozwojowych. Aby osiągnąć ten stan, elementom wymagającym pomocy jest udzielane wsparcie ze strony pozostałych elementów). W tej grupie wniosków jest też ten dotyczący budowy polskiego odcinaka europejskiego korytarza drogowego Via Baltica łączącego państwa nadbałtyckie z Warszawą i dalej z Europą Zachodnią. Projekt budowa drogi ekspresowej S61 Ostrów Mazowiecka -Budzisko (granica państwa) został wyceniony na 1 mln 504 mln 232 tys 172 euro, a Polska wnioskuje o unijną dotację wynoszącą 895 mln 18 tys 142 euro.

To jedyny polski wniosek dotyczący budowy dróg z środków CEF. Pozostałe wnioski dotyczą głownie inwestycji kolejowych PKP PLK S.A w tym także fragmentu Rail Baltica Warszawa Rembertów - Sadowne. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju informując o złożonych wnioskach podkreśla, że o ostatecznym wyborze projektów do dofinansowania oraz o wysokości wsparcia zdecyduje Komisja Europejska.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę