Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Łomżyńska Via Baltica na liście dużych do realizacji

Główne zdjęcie
Wykaz dużych projektów PO IiŚ 2014-2020

Łomżyński odcinek Via Baltica wraz z obwodnicą Łomży powinien zostać ukończony w czwartym kwartale 2020 roku. Tak wynika z zapisów zatwierdzonego przez Komisję Europejską kilkanaście dni temu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Budowa drogi znalazła się na 13. miejscu załączonego do dokumentu tzw. „wykazu dużych projektów” drogowych.

Program Infrastruktura i Środowisko będzie największym źródłem funduszy na infrastrukturę transportową, ochronę środowiska, energetykę i gospodarkę niskoemisyjną.  Budżet programu wynosi ponad 27,4 mld euro z Funduszy Europejskich (FE), czyli ok. 115 mld zł. Najwięcej środków zasili przedsięwzięcia transportowe, a więc przede wszystkim drogi, kolej, ale także transport miejski, lotniczy i morski.
Jednym z priorytetów PO IiŚ 2014-2020 jest rozwój sieci drogowej TEN-T. Via Baltica jest jednym z takich najważniejszych korytarzy transportowych Polski i całej Unii Europejskiej. Znaczną część trasy ma stanowić nowa droga ekspresowa S61 biegnąca od Ostrowi Mazowieckiej przez Łomżę, Ełk, Suwałki do granicy z Litwą.
W „wykazie dużych projektów”, stanowiącym część zatwierdzonego przed świętami przez Komisję Europejską dokumentu PO IiŚ 2014-2020, budowa Via Baltica przez Łomżę znalazła się na 13 miejscu listy mającej 40 pozycji. W stosunku do publikowanego przed rokiem projektu dokumentu to spadek o jedno miejsce. Przy tej pozycji jest jeszcze dopisek: „Projekt na liście rezerwowej CEF, który przy braku uzyskania dofinansowania z tego instrumentu, będzie mógł być przeznaczony do dofinansowania w POIiŚ.
To właśnie z  Connecting Europe Facility (Łącząc Europę) – czyli zarządzanego bezpośrednio przez Komisję Europejką funduszu ma być finansowana budowa dwóch dalszych odcinków S61 - obwodnicy Suwałk i fragmentu od niej do granicy z Litwą.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę