poniedziałek, 23 października 2017 napisz DONOS@

Obwodnicą obok Stawisk

Około godziny 14.00 drogowcy wpuścili samochody na nową obwodnicę Stawisk. Ma ona 6,5 km długości i formalnie jest pierwszym elementem ekspresowej S-61 - Via Baltica - choć na niemal całej długości póki co ma tylko jedną jezdnię. Wpuszczenie ruchu na nową obwodnicę sprawiło, że mieszkańcy miasteczka będą mogli odpocząć od tysięcy samochodów, w tym ciężkich tirów, które dotychczas przejeżdżały przez sam środek Stawisk, zaledwie kilka metrów od domów.

Obwodnica Stawisk już otwarta (fot. GDDKiA o. Białystok)
Obwodnica Stawisk już otwarta (fot. GDDKiA o. Białystok)

Zgodnie z danymi z ostatniego generalnego pomiaru ruchu na drogach krajowych w Polsce przeprowadzonego w 2010 roku przez Stawiski średnio na dobę przejeżdżało ponad 8 tysięcy samochodów. Ponad 3 tysiące z nich to samochody ciężarowe – w ogromnej większości ciężarówki z przyczepami jadące tranzytem trasą Via Baltica z państw nadbałtyckich w kierunku Warszawy. 

Obwodnica Stawisk jest pierwszym oddawanym do użytku fragmentem planowanej drogi ekspresowej S 61 Ostrów Mazowiecka - Łomża – Augustów – Budzisko. W pierwszym etapie, który właśnie dobiega końca, zbudowano drogę o przekroju jedno jezdniowym - 1x2 pasy ruchu z rozszerzeniem w rejonie bezkolizyjnego węzła „Stawiski”, gdzie od razu zbudowano o przekroju 2x2 pasy ruchu. Podczas budowy obwodnicy drogowcy od razu zabezpieczyli teren pod drugi etap, a wszelkie obiekty inżynierskie powstały w szerokości umożliwiającej dobudowanie drugiej jezdni.
W ramach inwestycji powstały drogi dojazdowe o długości 9,2 km oraz przebudowano prawie 700 metrowe odcinki dróg wojewódzkich na kierunkach Kolno-Stawiski oraz Nowogród – Przytuły.

Obwodnicę Stawisk budowała firma BUDIMEX SA. W przetargu zaoferowała cenę niespełna 123 mln zł. Prace rozpoczęto w sierpniu ubiegłego roku i miano zakończyć w połowie listopada. Nie udało się jednak dotrzymać zarówno terminu, jak i utrzymać ceny. Kontrakt na roboty budowlane ostatecznie kosztował 141 mln zł. Zgodnie z podpisaną umową obwodnica objęta jest 5-letnim okresem gwarancyjnym.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0