Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Obwodnicą obok Stawisk

Główne zdjęcie
Obwodnica Stawisk już otwarta (fot. GDDKiA o. Białystok)

Około godziny 14.00 drogowcy wpuścili samochody na nową obwodnicę Stawisk. Ma ona 6,5 km długości i formalnie jest pierwszym elementem ekspresowej S-61 - Via Baltica - choć na niemal całej długości póki co ma tylko jedną jezdnię. Wpuszczenie ruchu na nową obwodnicę sprawiło, że mieszkańcy miasteczka będą mogli odpocząć od tysięcy samochodów, w tym ciężkich tirów, które dotychczas przejeżdżały przez sam środek Stawisk, zaledwie kilka metrów od domów.

Zgodnie z danymi z ostatniego generalnego pomiaru ruchu na drogach krajowych w Polsce przeprowadzonego w 2010 roku przez Stawiski średnio na dobę przejeżdżało ponad 8 tysięcy samochodów. Ponad 3 tysiące z nich to samochody ciężarowe – w ogromnej większości ciężarówki z przyczepami jadące tranzytem trasą Via Baltica z państw nadbałtyckich w kierunku Warszawy. 

Obwodnica Stawisk jest pierwszym oddawanym do użytku fragmentem planowanej drogi ekspresowej S 61 Ostrów Mazowiecka - Łomża – Augustów – Budzisko. W pierwszym etapie, który właśnie dobiega końca, zbudowano drogę o przekroju jedno jezdniowym - 1x2 pasy ruchu z rozszerzeniem w rejonie bezkolizyjnego węzła „Stawiski”, gdzie od razu zbudowano o przekroju 2x2 pasy ruchu. Podczas budowy obwodnicy drogowcy od razu zabezpieczyli teren pod drugi etap, a wszelkie obiekty inżynierskie powstały w szerokości umożliwiającej dobudowanie drugiej jezdni.
W ramach inwestycji powstały drogi dojazdowe o długości 9,2 km oraz przebudowano prawie 700 metrowe odcinki dróg wojewódzkich na kierunkach Kolno-Stawiski oraz Nowogród – Przytuły.

Obwodnicę Stawisk budowała firma BUDIMEX SA. W przetargu zaoferowała cenę niespełna 123 mln zł. Prace rozpoczęto w sierpniu ubiegłego roku i miano zakończyć w połowie listopada. Nie udało się jednak dotrzymać zarówno terminu, jak i utrzymać ceny. Kontrakt na roboty budowlane ostatecznie kosztował 141 mln zł. Zgodnie z podpisaną umową obwodnica objęta jest 5-letnim okresem gwarancyjnym.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę